Stacja paliw/ zdj. poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Dlaczego benzyna drożeje? Te DWA ELEMENTY mają kluczowe znaczenie

2022-03-08 14:42

Dlaczego benzyna drożeje? To pytanie coraz częściej zadają sobie Polacy posiadający samochód. W końcu jeszcze do niedawna cena paliwa oscylowała wokół 6 zł za litr, w związku z wojną na Ukrainie już wzrosła o złotówkę, a według prognoz to dopiero początek podwyżek. Dlaczego zatem benzyna drożeje? Okazuje się, że kluczowe są dwa elementy.

Dlaczego benzyna drożeje? Po tym jak wojska Władimira Putina napadły na Ukrainę, a Polacy mierzą się z gwałtownym wzrostem cen za paliwo, to pytanie może pojawiać się w każdym polskim domu. Szczególnie, że po wprowadzeniu przez rząd tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, która obniżyła stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., spadek kosztów był znacząco odczuwalny. Przykładowo cena za litr benzyny 95 na niektórych stacjach zmniejszyły się do 5,19 zł.

Dlaczego zatem benzyna drożeje? Jak duży wpływ ma na to sytuacja za naszą wschodnią granicą? Okazuje się, że najważniejsze są dwa elementy.

Dlaczego benzyna drożeje? Cena za baryłkę ropy

Pierwszą przyczyną tego, dlaczego benzyna drożeje, jest oczywiście cena za baryłkę ropy Brent. Jeszcze w poprzednim tygodniu (konkretnie w czwartek 3 marca) koszt jednej wahał się w okolicach 115 dolarów, co oznaczało wzrost o około 2 proc. Wówczas tę podwyżkę ropy nazywano najwyższym od 2014 roku, kiedy cena za jedną baryłkę wynosiła blisko 120 dolarów.

Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna i po zaledwie kilku dniach mamy kolejny wzrost stawki. W poniedziałek (7 marca) cena za jedną baryłkę przebiła 130 dolarów i chociaż dzisiaj rano spadła ona o 5 dolarów, to i tak odbiło się to na stawkach hurtowych paliw. Według danych portalu e-petrol.pl we wtorek za m. sześc. paliwa Pb 95 w PKN Orlen trzeba zapłacić 6530 zł, podczas gdy 5 marca cena identyczną ilość tej samej mieszanki wynosiła 6070 zł. Jak na dłoni widać, że koszt paliw w hurcie w ciągu trzech dni podrożał o ok. 500 zł. Dlatego w najbliższym czasie należy się spodziewać kolejnego wzrostu cen paliw na polskich stacjach benzynowych. Eksperci nie mają wątpliwości, że stawka wzrośnie nawet do 8 zł za litr paliwa.

Dlaczego benzyna drożeje? Niski kurs złotego

Konflikt na Ukrainie nie pomaga również rządowi Mateusza Morawieckiego z szalejącą inflacją. Jeszcze przed 24 lutego, czyli atakiem wojsk Władimira Putina, Polska była w czołówce krajów Unii Europejskiej z najwyższą inflacją. Bezpośrednie sąsiedztwo ze strefą wojny spowodowało masową wyprzedaż złotego, czego wynikiem jest znaczne osłabienie waluty. W poniedziałek (7 marca) jej stawka zeszła do nienotowanych wcześniej poziomów: euro kosztowało 4,94 zł, dolar 4,53 zł, a frank szwajcarski 4,93 zł.

Jak zatem niski kurs złotego wpłynie na cenę paliw? W ten sposób, że wraz z jego spadkiem automatycznie drożeje wszystko, co Polska importuje w olbrzymich ilościach. Mowa tu właśnie o ropie i gazie, ale również to samo tyczyć będzie się obuwia czy ubrań.

Dlaczego benzyna drożeje? Opłaty dodatkowe

Warto również mieć na uwadze, że aż 50 proc. całkowitej ceny jednego litra benzyny na stacji benzynowej stanowią tzw. opłaty dodatkowe. Chodzi tu oczywiście o VAT, akcyzę, opłatę paliwową i marżę stacji paliw.

Express Biedrzyckiej - Radosław Sikorski: To może być ostatnie natarcie tej wojny. Rosjanie są w tarapatach