Coraz większe ryzyko epidemii cholery w Mariupolu. Deszcze rozmywają groby

2022-05-24 17:56
Cmentarz pod Mariupolem
Autor: EPA/ALESSANDRO GUERRA Cmentarz pod Mariupolem

Dramatyczne doniesienia z Mariupola. Ulewne deszcze doprowadziły do zatkania kanałów burzowych i ściekowych, co powoduje wycieki wody deszczowej wraz ze skutkami rozkładu śmieci i ludzkich ciał. Znacznie zwiększa to ryzyko epidemii cholery - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

"Groźba epidemii staje się rzeczywistością z każdą kolejną burzą. Rosyjscy okupanci nadal jednak ignorują wyzwania sanitarne w Mariupolu i zajmują się wyłącznie publikowaniem "ciekawych zdjęć", mających dowodzić, że "życie się poprawiło". Miasto rozpaczliwie potrzebuje nowego etapu ewakuacji. Konsekwencje przekształcenia Mariupola w getto będą katastrofalne" - ocenił Andriuszczenko.

Czytaj także: Dramatyczne znalezisko w Mariupolu. Ponad 200 rozkładających się ciał na ulicy

Miasto nad Morzem Azowskim zostało niemal całkowicie zniszczone przez rosyjskie wojska. Sytuacja humanitarna w Mariupolu jest katastrofalna; według ostrożnych szacunków zginęło tam dotychczas ponad 20 tys. mieszkańców. Ciała wielu z nich pochowano w płytkich grobach na podwórkach, ulicach i w parkach, co może prowadzić do rozwoju epidemii w przypadku kolejnych gwałtownych deszczów.

Azowstal

Ostatnim punktem ukraińskiego oporu w mieście pozostawał w minionych tygodniach kombinat metalurgiczny Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej.

16 maja wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych. 20 maja dowódca pułku Azow Denys Prokopenko poinformował, że jego oddział "otrzymał od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz o zaprzestaniu walk w celu uratowania życia i zdrowia żołnierzy".

Czytaj także: Dzieci gwałcone przez rosyjskich żołnierzy. Drastyczne szczegóły opisane przez rzeczniczkę praw człowieka

Pod koniec kwietnia i na początku maja udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów Azowstal. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze