Choinka 2021 – najpiękniejsze ozdoby. Jak dekorować świąteczne drzewko? [INSPIRACJE]

2021-12-06 11:58

Choinka to obecnie nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia, który znajdziemy w niemal każdym polskim domu. Jak udekorować świąteczne drzewko? Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, przygotowaliśmy kilka inspiracji. Znajdziecie je w naszej galerii.

Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, pierwotnie wiązane z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła oraz popularny od XIII w. żłóbek, oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem.

Dawnymi tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki, orzechy, małe czerwone tzw. rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki i tzw. zimne ognie. Współcześnie, w zależności od kraju, choinkę ubiera się nieco inaczej. Dekoruje się ją bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami (jak dawniej), srebrnymi i złotymi włosami anielskimi, kolorowymi światełkami. Zwyczajowo w większości krajów drzewko ubiera wspólnie cała rodzina w dzień wigilijny. Choć w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się ozdobić ją już na początku grudnia.

CZYTAJ TEŻ: Święta 2022. Kiedy wypada Boże Narodzenie w przyszłym roku? Ile będzie dni wolnych?

Jeżeli jesteś jeszcze przed ubraniem choinki i nie wiesz, jakie dekoracje wybrać, przygotowaliśmy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszej galerii. Kliknij w pierwsze zdjęcie, a następnie kieruj się strzałkami.

Choinka 2021 – najpiękniejsze ozdoby. Jak dekorować świąteczne drzewko? [INSPIRACJE]

Świąteczne Miasteczko w Rzeszowie oficjalnie otwarte!