Paliwo

i

Autor: Pixabay.com Rosja straszy. Baryłka ropy za 300 dolarów?

Ceny paliw ZNOWU W GÓRĘ! Wszystko przez drożejącą ropę

2022-03-23 9:38

Paliwa w hurcie znów drożeją wraz z ponownym wzrostem cen ropy naftowej. Na stacjach paliw nadal możliwe są obniżki, ponieważ jeszcze do niedawna w hurcie było taniej i dostawy z tej puli trafiają właśnie do sprzedawców - powiedział PAP analityk DM BOŚ Jakub Bogucki.

Według danych portalu e-petrol.pl, od 22 marca ponownie możemy spodziewać się innych kosztów paliwa w hurcie. Cena Pb 95 w hurtowej sprzedaży PKN Orlen sięga już 5963 zł/m sześc. Pb 98 kosztuje 6255 zł m/sześc., a za diesla trzeba zapłacić już 6766 zł/m sześc. Wzrosty rozpoczęły się 18 marca i od tego czasu ceny poszły w górę o ponad 300 zł. Podobną skalę podwyżek zaobserwować można w sprzedaży hurtowej grupy Lotos oraz BP Europa SE. Jest to efekt rosnących ponownie cen ropy naftowej.

Wahanie cen na rynkach ropy jest spowodowane kolejną falą obaw o zmniejszenie podaży ropy na światowych rynkach w wyniku wojny na Ukrainie. Według doniesień agencji Reuters Unia Europejska rozważy wprowadzenie embarga na rosyjską ropę w tym tygodniu po tym, jak na podobny ruch zdecydowały się USA.

"Wizja możliwego odcięcia się Europy od dostaw rosyjskich surowców energetycznych – mimo że na razie wydaje się mało prawdopodobna w kontekście najbliższych dni – sprzyja wzrostom notowań ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Notowania ropy WTI przekroczyły poziom 112 dol. za baryłkę, a ceny ropy Brent dotarły z powrotem do rejonu 118-119 dol. za baryłkę" - stwierdziła analityczka surowcowa DM BOŚ Dorota Sierakowska.

Sierakowska przypomniała także, że w czwartek, 24 marca, amerykański prezydent, Joe Biden wybiera się w podróż do Brukseli, by wziąć udział w trzech ważnych spotkaniach: szczytach NATO, Unii Europejskiej oraz G7. Wizyta Bidena w Europie w ostatnich dniach mobilizuje polityków naszego kontynentu do prezentowania bardziej konkretnych opinii w kwestii sankcji narzucanych na Rosję.

Paliwo znowu w górę. Rynek ropy niestabilny

E-petrol.pl zwraca uwagę, że międzynarodowy rynek handlu ropą jest obecnie mocno rozchwiany, a wpływ na wzrost cen ropy naftowej maja także ostatnie doniesienia o ataku Huti na rafinerię Arabi Saudyjskiej. W weekend jemeńskie bojówki zaatakowały ponownie infrastrukturę naftową w tym kraju – rafinerię w Yanbu.

"Obecnie toczy się wielka gra o to, kto zastąpi Rosję na rynku ropy naftowej. To może być właśnie Arabia Saudyjska. Spodziewam się więc dalszych wzrostów cen ropy, ale będzie to raczej lekka korekta w górę. Do jakiego poziomu, tutaj trudno obecnie cokolwiek prognozować" - powiedział PAP analityk e-petrol.pl Jakub Bogucki.

Dobra wiadomość jest taka, że pomimo wzrostu cen paliwa w hurcie, nadal możemy się spodziewać ich spadku na stacjach benzynowych.

"Przed obecnym ponownym wzrostem cen paliw w hurcie miały miejsce dość istotne obniżki. Na stacje paliw docierać więc będą teraz paliwa zamówione w okresie spadków cen w hurcie. Możliwe więc są nadal spadki cen paliw na stacjach" - stwierdził analityk Jakub Bogucki.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!