Wakacje 2022

i

Autor: Pixabay

Bon turystyczny 500 zł na wakacje 2022: najważniejsze informacje

2022-03-16 10:51

Już po feriach, nadchodzi wiosna i coraz więcej ludzi myśli już o wakacjach 2022. W czasie pandemii koronawirusa wprowadzony został bon w wysokości 500 złotych do wykorzystania na wakacje. Będzie go można wykorzystać do końca września 2022 roku. Co jeszcze należy wiedzieć o bonie turystycznym.

Już w ubiegłym roku Prezydent podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem Covid-19. Wśród zmian znalazł się zapis dotyczący wypłaty 500 złotych do wykorzystania w czasie ferii, która z pewnością przyda się wielu rodzinom.

Do kiedy 500 plus na wakacje

Do kiedy 500 na wakacje? To pytanie zadaje sobie obecnie wielu rodziców, ponieważ wielu z nas planuje już urlop w wakacje 2022. Osoby, które nie wykorzystały jeszcze bonu turystycznego będą mogły to zrobić również w ciągu kilku miesięcy 2022 r. Bonem można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania wysokości świadczenia.

Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, iż prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygasa w dniu 30 września 2022 r. Możliwe jest skorzystanie z wypoczynku również po tym terminie, jeżeli do końca września 2022 nastąpi płatność. Przesunięcie terminu z końca marca na koniec września 2022 r. uzasadniono znacznym osłabieniem ekonomicznym krajowej branży turystycznej. 

Do kiedy można składać bon na wakacje?

Polski Bon Turystyczny to dokument elektroniczny potwierdzający uprawnienie do świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu. Bon turystyczny 500 zł będzie można wykorzystać do końca września 2022 roku, to oznacza, iż będzie można z niego skorzystać jeszcze w wakacje 2022.

Wniosek o wypłatę bonu 500 zł na wakacje w ramach bonu turystycznego należy składać online, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, korzystając, tak jak w przypadku 500+ z profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub bankowości internetowej. Przypomnijmy, iż bon na wakacje przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł na jedno dziecko. Na dziecko niepełnosprawne przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.

QUIZ: Dzieciństwo w PRL. Jak dbano o higienę?

Pytanie 1 z 10
Dezodorant „Driada – Fantazyjny Atomizer”, produkt firmy Pollena Uroda najskuteczniej działał na:
Viki Gabor - Kto na nią działa tak...? (Szybkie Pytania)

Do jakich krajów można jechać na wakacje?

Do jakich krajów można jechać na wakacje z bonem 500 na wakacje? Warto przypomnieć, iż bon 500 na wakacje który przysługuje na każde dziecko można zrealizować tylko na terytorium Polski. Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Elektronicznym bonem można zapłacić za usługi hotelarskie i turystyczne w Polsce, w miejscach, gdzie są one honorowane (uwaga, nie wszędzie można nimi płacić! Listę miejsc można sprawdzić na platformie Izby Turystycznej.

Podmiotów akceptujących bony 500 na wakacje jest sporo. Wśród nich m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki.

Bon turystyczny to w praktyce 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!