Bitwa pod Grunwaldem - Jan Matejko

i

Autor: wikimedia.org Bitwa pod Grunwaldem - Jan Matejko

Bitwa pod Grunwaldem - którą rocznicę obchodzimy w 2021 roku?

2021-07-15 10:23

Była to jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy i niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w całej historii Polski. 15 lipca obchodzimy kolejną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Ile lat od tego starcia mija w 2021 roku? Sprawdzicie to w naszym artykule.

Bitwa pod Grunwaldem - którą rocznicę obchodzimy w 2021 roku? Odpowiedź na to pytanie koniecznie trzeba znać. Bitwa pod Grunwaldem to jedno z najważniejszych wydarzeń w całej historii Polski. Starcie stoczone na polach pod Grunwaldem okazało się też jedną z największych bitew średniowiecznej Europy. Było to punkt kulminacyjny wojny między siłami zakonu krzyżackiego pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi i litewskimi pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły i wielkiego księcia litewskiego Witolda. Bitwa zakończyła się zwycięstwem połączonych sił Polsko-Litewskich i rozgromieniem sił krzyżackich. Dało to możliwość przełamania wpływów Krzyżaków na terenach Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, choć zwycięstwa nie wykorzystano do całkowitego zniszczenia Zakonu. Od tamtych wydarzeń minęło już setki lat. Ile dokładnie? O tym w dalszej części artykułu.

Ile lat mija od Bitwy pod Grunwaldem w 2021?

Grunwald to polska wieś położona obecnie w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Kilkaset lat temu na polach nieopodal tej miejscowości starli się rycerze Zakonu Krzyżackiego, Korony Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Stało się to dokładnie 15 lipca 1410 roku. Łatwo zatem obliczyć, ile lat od Bitwy pod Grunwaldem mija w 2021 roku - dokładnie 611. Zwykle w rocznicę, 15 lipca, organizowano pod Grunwaldem rekonstrukcję bitwy. Jednak w 2021, tak jak w roku poprzednim, nie odbędzie się ona ze względu na pandemię koronawirusa.

QUIZ. Wielkie wojny i ważne bitwy. Tylko ekspert da radę!

Pytanie 1 z 30
Kto dowodził Spartanami podczas bitwy pod Termopilami?
Tajemnicze zwierzę pod Wrocławiem