Berlin: aktywiści wtargnęli do gmachu Ministerstwa Finansów. Policja zbroi się olej

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Berlin: aktywiści wtargnęli do gmachu Ministerstwa Finansów. Policja "zbroi się" w olej

2022-10-17 17:31

Aktywiści na rzecz ochrony klimatu wtargnęli w poniedziałek do gmachu Ministerstwa Finansów w Berlinie i kolejny raz zablokowali zjazdy z autostrad w kilku miejscach stolicy Niemiec, przyklejając się do dróg. Berlińska policja "zbroi się" - zakupiła 100 litrów oleju spożywczego, który ma pomóc odklejać aktywistów.

Według policji uczestnicy akcji stali i siedzieli w strefie wejściowej i na balkonie dużego budynku przy Wilhelmstrasse. Grupa Letzte Generation opublikowała na Twitterze filmik, na którym widać młodych ludzi, trzymających transparenty z anglojęzycznymi napisami - relacjonuje portal dziennika "Welt".

Równolegle od rana demonstranci ponownie zablokowali zjazdy z autostrad w kilku miejscach Berlina, m.in. w Charlottenburgu, Tempelhof i Schoenebergu. Niektórzy z nich przykleili się do dróg.

W obliczu przyklejonych do dróg aktywistów "berlińska policja zbroi się - pisze gazeta +Berliner Zeitung+; oprócz radia, broni i hełmów, grupy zadaniowe mają teraz przy sobie także olej rzepakowy i słonecznikowy". Jak potwierdził gazecie rzecznik policji, zakupiono "nieco ponad 100 litrów oleju spożywczego za 352,22 euro. (...) Olej to sprawdzony sposób na pozbycie się protestujących z dróg".

Policja zbroi się olej

Policjanci kupili zapasy oleju w popularnych supermarketach. Olej "został rozdysponowany do różnych jednostek policji. Dokładna ilość oleju spożywczego przewożona obecnie w każdym radiowozie nie jest jednak ujawniana z uwagi na względy taktyczne policji".

W niedzielę wieczorem aktywiści klimatyczni "demonstrowali na ważnym Światowym Kongresie Zdrowia w Berlinie, blokując wejście i wywołując fałszywy alarm pożarowy. W minionym tygodniu wywołali oni co najmniej dwa fałszywe alarmy pożarowe w budynkach Bundestagu. Równolegle grupa zapowiadała, że w tym tygodniu rozszerzy swoje akcje blokadowe (...). Demonstranci domagają się zwiększenia działań w zakresie ochrony klimatu" - pisze "Welt".

Nożownik zaatakował w szpitalu

Rozpoznasz te liczby na obrazkach? Przy mniej niż 10/15 musisz odwiedzić okulistę!

Pytanie 1 z 15
To nie powinno być trudne. Jaką liczbę widzisz na obrazku?
Quiz: jaką liczbę widzisz na obrazku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE