Belgia. Polskie dzieci uwięzione w ośrodku wczasowym przez powódź. Dziś będą ewakuowane

2021-07-16 8:32

W piątek, 16 lipca ma zostać przeprowadzona ewakuacja ponad 60 dzieci oraz ich opiekunów uwięzionych w jednym z ośrodków w Belgii. Grupa została odcięta od świata przez powódź. W jakiej kondycji są uwięzieni?

Belgia. Polskie dzieci uwięzione w ośrodku wczasowym przez powódź

Od kilku dni w Belgii padają intensywne deszcze. Te spowodowały powodzie w całym kraju. Woda dostała się również do ośrodka wczasowego Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour w Waloni.

Opady trwały ze dwa dni. Później było widać, że ta rzeka ma dość wypełnione koryto. Jak obudziliśmy się rano, to już woda była wszędzie naokoło w budynku - mówi Prezeska Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, Barbara Wojda.

Raport z anteny 15.07, godz.10

Przebywające tam dzieci wraz z opiekunami zostali odcięci od świata. Podjęto decyzję o ewakuacji. Zajmie się tym wojsko belgijskie. Po ewakuacji dzieci zostaną przetransportowane autokarami do Brukseli. Stamtąd będą mogli odbierać ich rodzice.

W jednym z dwóch budynków jest dostęp do prądu. Dzięki temu w czwartek dzieci mogły zjeść ciepły obiad i kolację. A w jakim stanie są uwięzieni?

Są spokojne. Sytuacja została już im wytłumaczona, że mamy czekać na ewakuację i że tutaj jesteśmy najbardziej bezpieczni - dodaje Barbara Wojda.

Póki co, nie wiadomo, o której rozpocznie się ewakuacja. W ośrodku wczasowym znajduje się obecnie 64 dzieci i siedmiu opiekunów. Dzieci są w wieku od sześciu do 14 lat.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE