Bank Światowy przekaże Ukrainie kolejne pieniądze. Znamy datę i kwotę!

i

Autor: pixabay.com Bank Światowy przekaże Ukrainie kolejne pieniądze. Znamy datę i kwotę!

Bank Światowy przekaże Ukrainie kolejne pieniądze. Znamy datę i kwotę!

2022-10-13 16:41

Ukraina może w najbliższym czasie liczyć na solidną pomoc finansową. Kolejne wsparcie dla kraju broniącego się przed najazdem wojsk rosyjskich obiecał Bank Światowy. Ukraina jeszcze w tym miesiącu dostanie 530 mln dolarów.

Bank Światowy wesprze Ukrainę

Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział w czwartek, że jego instytucja pod koniec października przekaże Ukrainie kolejne 530 mln dol. Przypomniał, że w bieżącym roku Kijów otrzymał od Banku 11 mld dol., i podkreślił, że globalna pomoc finansowa dla Ukrainy powinna być skoordynowana.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa powiedziała, że ryzyko recesji w wielu krajach rośnie i należy pilnie wdrożyć programy zapobiegawcze. Dodała, że ryzyko recesji globalnej wynosi obecnie 25 proc.

Malpass i Georgiewa wypowiadali się podczas jesiennego spotkania MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie.

Georgiewa dodała, że decydenci polityczni muszą podjąć pilne działania, by zapobiec recesji, i ostrzegła, że ewentualna rezygnacja z podnoszenia stóp procentowych przyniesie szkody.

Widmo recesji na świecie

W ubiegłym tygodniu szefowa MFW powiedziała, że globalny wzrost gospodarczy do 2026 roku będzie mniejszy o 4 biliony dolarów niż przewidywano, ponieważ inwazja Rosji na Ukrainę drastycznie zmieniła perspektywy światowej gospodarki.

Malpass ostrzegł już w maju, że wojna na Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe oraz wysokie ceny energii, a także problemy z dostępem do nawozów sztucznych, mogą wywołać globalną recesję.

Po inwazji Rosji na Ukrainę Malpass oznajmił, że Bank Światowy będzie "robić wszystko, co w jego mocy, by wesprzeć naród ukraiński".

Szokujący film piekarskiego ratownika medycznego. Nagranie odbija się szerokim echem w internecie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE