Aneksja Chersonia i Zaporoża. Putin podpisał dekrety

i

Autor: EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN Aneksja Chersonia i Zaporoża. Putin podpisał dekrety

Aneksja Chersonia i Zaporoża. Putin podpisał dekrety

2022-09-30 8:14

Putin podpisał dekrety dotyczące aneksji okupowanych terenów. W czwartek w nocy przyznał niepodległość Chersonia i Zaporoża oraz zapowiedział, że w piątek włączy cztery okupowane ukraińskie obwody: doniecki, ługański, chersoński i zaporoski do Rosji. Te decyzje ma zatwierdzić rosyjski parlament. Wiele krajów już zapowiedziało, że aneksja jest nie do przyjęcia.

Aneksja okupowanych terenów

Putin zapowiada, że włączy do Rosji cztery ukraińskie obwody: doniecki, ługański, chersoński i zaporoski. W lutym Putin uznał niepodległość samozwańczych republik Doniecka i Ługańska. Putin powiedział, że jest gotów bronić tych terytoriów wszelkimi dostępnymi środkami, wskazując, że byłby skłonny użyć ataku nuklearnego, aby powstrzymać wysiłki Ukrainy na rzecz wyzwolenia jej suwerennego terytorium.

Czytaj także: Jak się poddać i trafić do niewoli? Gigantyczne zainteresowanie Rosjan ukraińską infolinią

Międzynarodowe potępienie Rosji

Ogłoszenie przez Putina planu aneksji ukraińskich terytoriów wywołało nową falę międzynarodowego potępienia Rosji. „Każda decyzja o przystąpieniu do aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego na Ukrainie nie miałaby podstawy prawnej i zasługuje na potępienie” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

"Doceniam jasne stanowisko sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie kryminalnych zamiarów Federacji Rosyjskiej, dążącej do nielegalnego anektowania kolejnych terenów Ukrainy: takie działania nie będą miały żadnej mocy prawnej, rażąco naruszają Cele i Zasady Karty Narodów Zjednoczonych i nie zostaną uznane przez świat" - zaznaczył na Twitterze ukraiński prezydent.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy, a "tak zwane referenda" zorganizowane przez Moskwę na kontrolowanych przez nią ukraińskich terytoriach "były absolutną fikcją"

Gen. Skrzypczak ujawnia czy Rosja ma szanse wygrać wojnę z Ukrainą. Kluczowy warunek dla Polski

QUIZ. Zapożyczenia i kalki językowe. Rozpoznasz rusycyzmy i germanizmy w języku polskim?

Pytanie 1 z 12
To jeden z najpopularniejszych rusycyzmów w języku polskim. Wskaż go: