Alkohol na drogach Unii Europejskiej. Jakie ograniczenia i mandaty czekają kierowców?

i

Autor: KMP Suwałki Alkohol na drogach Unii Europejskiej. Jakie ograniczenia i mandaty czekają kierowców?

Alkohol na drogach Unii Europejskiej. Jakie ograniczenia i mandaty czekają kierowców?

2022-06-22 21:05

Alkohol jest jedną z głównych przyczyn wypadków w całej Unii Europejskiej. W 2020 r. najwięcej było ich w Niemczech, Włoszech i oczywiście w Polsce. Postanowiliśmy przygotować materiał, który poinformuje jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Jakie mandaty czekają na kierowców?

Alkohol jedną z przyczyn wypadków samochodowych

Jazda pod wpływem alkoholu we krwi uznawana jest za jedną z czterech głównych przyczyn śmiertelnych wypadków na drogach w Europie. Europejska Rada Bezpieczeństwa wyszczególniła cztery najważniejsze przyczyny:

  • alkohol we krwi,
  • nadmierna prędkość,
  • niezapięte pasy,
  • rozproszenie uwagi kierowcy.

Według danych za 2020 r. na europejskich drogach zginęło 18 844 osób. W ścisłej czołówce jest niestety Polska. W statystyce za liczbę ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców wyprzedziły nas jedynie Rumunia, Łotwa, Serbia i Bułgaria. W 2020 r. u nas życie straciło 66 osób na milion.

Ograniczenia i mandaty dla kierowców w krajach Unii Europejskiej

Unia Europejska stoi zatem przed wielkim wyzwaniem walki z tak sporą liczbą śmiertelnych wypadków na drogach, w tym z nietrzeźwymi kierowcami. W krajach wspólnoty obowiązują jednak różne przepisy odnośnie kierujących pojazdami po alkoholu. W Polsce rozróżnia się dwa jego poziomy stężenia we krwi:

  • stan po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila),
  • stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).

W pierwszym przypadku można zostać ukaranym aresztem (od 5 do 30 dni) lub grzywną (od 50 zł do 5 tys. zł). W drugim na przestępców czeka grzywa (co najmniej 5 tys. zł), ograniczenie wolności lub kara więzienia do 2 lat. Trzeba liczyć się również z zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 15 lat.

A jak sytuacja wygląda w innych krajach Unii Europejskiej? Gdzie kary są najbardziej surowe? Przekonasz się z naszej galerii.

Nie ustaje pomoc dla Ukrainy

Źródło: stronapodrozy.pl