Sztuczna inteligencja wspiera UOKiK w pracy!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

AI

Sztuczna inteligencja wspiera UOKiK w pracy!

2024-04-02 8:30

Organ antymonopolowy - UOKiK - zaprzągł system AI do pomocy przy wykrywaniu klauzul abuzywnych w umowach. Teraz przygotowuje podobne narzędzie do wykrywania oszukańczych interfejsów - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta przypomina, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykorzystuje już narzędzie informatyczne oparte na sztucznej inteligencji do wstępnej analizy wzorców umownych pod kątem niedozowolonych postanowień stosowanych przed przedsiębiorców w kontaktach z konsumentami.

Zobacz też: Pokemon: Toyota zbudowała prawdziwy motor na wzór Miraidona! Fani w szoku

 "System AI przegląda wzorce umów pozyskane w wyniku działań własnych urzędu lub na skutek złożonych zawiadomień" - pisze "DGP". Jak wyjaśnia, narzędzie analizuje klauzule na postawie wykazu podobnych postanowień i dotychczasowych wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. AI określa procentowe prawdopodobieństwo, że dana klauzula jest nieuczciwa.

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

Stosowanie sztucznej inteligencji wymaga środków ostrożności

UOKiK przyznaje jednocześnie, że wykorzystywanie AI wymaga stosowania środków ostrożności, takich jak: zapewnienie przejrzystości działania algorytmów czy ochrona danych osobowych i zapobieganie dyskryminacji.

 "Obecnie UOKiK pracuje nad narzędziem AI do wykrywania dark patterns - zwodniczych interfejsów stosowanych w internecie do wpływania na decyzje konsumentów. Ten projekt też jest współfinansowanych ze środków unijnych" - przekazuje "Dziennik Gazeta Prawna"

QUIZ z Informatyki. Pamiętasz coś jeszcze ze szkoły? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Skrót WWW oznacza: