Szef gangu oszustów komputerowych zatrzymany przez cyberpolicję!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Cyberbezpieczeństwo

Szef gangu oszustów komputerowych zatrzymany przez cyberpolicję!

2024-04-09 9:10

Funkcjonariusze łódzkiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali założyciela i szefa gangu oszustów phishingowych. Przestępcy wysyłali spreparowane linki do stron, poprzez które zdobywali nielegalnie dane kart płatniczych.

Podkom. Krzysztof Wrześniowski z zespołu prasowego CBZC wyjaśnił, że sprawcy za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych wysyłali wiadomości do sprzedających, które zawierały przygotowane linki przekierowujące pokrzywdzonych na spreparowane strony płatności internetowych czy przewoźników. "Następnie oszuści wykorzystywali nielegalnie zdobyte dane kart płatniczych, które zostały wprowadzone przez pokrzywdzonych" - dodał.

Przekazał, że oszukanych w ten sposób zostało ponad 320 osób na łączną kwotę przekraczającą 1 milion złotych. Szef gangu ukrywał się od ponad roku zarówno na terenie Polski jak i Ukrainy.

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

W trakcie przeszukania domu oraz posesji znaleziono m.in. umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe, telefony komórkowe, komputery i cyfrowe nośniki pamięci, a także pieniądze w walucie zagranicznej oraz środki finansowe w kryptowalucie, o łącznej wartości około miliona złotych.

Prokurator przedstawił podejrzanemu łącznie 328 zarzutów dotyczących założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz tzw. prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

QUIZ z Informatyki. Pamiętasz coś jeszcze ze szkoły? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Skrót WWW oznacza: