IOB 2023

i

Autor: Materiały prasowe

IOB 2023

Po raz pierwszy w Polsce. Dwa międzynarodowe turnieje dla diabetyków

2023-06-05 14:55

Tego jeszcze nie było. Po raz pierwszy w Polsce Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą organizuje w Pruszkowie Mistrzostwa Europy dla Diabetyków w Futsalu. Impreza odbędzie się w razem z piątą edycją Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Młodych Diabetyków „IOB 2023”. Chcesz zagrać, zgłoś się do turnieju!

W czerwcowy weekend, 9-11 czerwca br., w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie odbędą się dwa wyjątkowe turnieje: po raz pierwszy oficjalnie w Polsce Mistrzostwa dla Diabetyków „DiaEuro 2023” oraz piąta edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Młodych Diabetyków „IOB 2023” (Insulin on Board Cup). Organizuje je Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą, która już od 30 lat pomaga rodzinom na dzień muszą żyjących z cukrzycą typu 1. Honorowy patronat nad turniejem objęli: prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza oraz prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch. — W obu turniejach weźmie udział ok. 350 zawodników z Polski i zagranicy — mówi Marta Ośmiańska, wiceprezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. I dodaje, że zapisy wciąż trwają przez stronę turnieju. - Zagrać może każdy, nawet jeśli nie ma drużyny. Zapraszamy także zawodników indywidualnych, których przydzielimy do uczestniczących drużyn. Jest tylko jeden warunek, trzeba chorować na cukrzycę — mówi Marta Ośmiańska.

Cukrzyca to nieuleczalna choroba cywilizacyjna, z którą można żyć aktywnie, zdrowo, i to na wysokim poziomie. Nacho Fernandez z Realu Madryt, Jesper Karlström z Lecha Poznań, Marcin Bułka z Nicei czy Patryk Peda ze SPAL to znani piłkarze, którzy na co dzień zmagają się z cukrzycą. Takich ludzi na całym świecie są miliony, niektórzy spotkają się na boiskach Znicza Pruszków.

DIAEURO, czyli Mistrzostwa Europy Diabetyków w Futsalu

Europejskie Mistrzostwa Diabetyków w Piłce Halowej DiaEuro organizowane są od 11 lat. Biorą w nich udział drużyny z ponad 16 krajów, w tym z Polski. Do tej pory odbyły się między innymi na Ukrainie, czy w Słowacji, a w tym roku będą w Pruszkowie pod Warszawą.

Do tej pory zgłosiło się 10 reprezentacji – mówi Paweł Staniszewski z Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, koordynator kadry seniorskiej Diabetyków. Jego marzeniem jest medal dla reprezentacji Polski. - W naszej kadrze na DiaEuro znajdą się zawodnicy, którzy grają w drużynach futsalu, i na otwartych boiskach. – Mamy dopływ świeżej krwi, trenuje u nas sporo młodych zawodników – dodaje Staniszewski. Selekcjoner Andrzej Prokop ma duży ból głowy, bo ilość miejsc w kadrze na DiaEuro jest ograniczona, a wybierać musi spośród grupy około 40 zawodników.

Piąta edycja Insulin on Board

Insulin on Board początkowo był turniejem na trawie dla dzieci chorych na cukrzycę. Z roku na rok rósł jego prestiż i liczba uczestników. Przyciągał rodziców, dzieci oraz starszych diabetyków z całej Polski: Lublina, Poznania, Gdańska, Łodzi, Szczecina. Rok temu grały też drużyny z zagranicy, a młodzi Chorwaci zajęli miejsca na podium. W tym roku będą rywalizować zespoły w czterech kategoriach wiekowych, w tym w kategorii open.

Gdy w 2019 r. zorganizowaliśmy pierwszy IOB, żar lał się z nieba, a ja myślałem o tym, czy uda nam się spotkać za rok – mówi Paweł Staniszewski. – Udało się, nawet w czasie pandemii, w efekcie mamy cykliczny turniej. Rok temu cieszyłem się, gościliśmy drużyny z zagranicy. Dziś mogę powiedzieć, że czwarta, edycja turnieju otworzyła nam drzwi do organizacji DiaEuro 2023. W efekcie w czerwcu odbędzie się jubileuszowa już edycja IOB i pierwszy raz w Polsce DiaEuro – podkreśla Paweł Staniszewski.

Rok temu właśnie w ramach Insulin On Board został zorganizowany mini turniej w futsalu dla reprezentacji diabetyków. Wówczas w turnieju wzięło udział siedem drużyn z Europy. Polska zajęła czwarte miejsce, pierwsze przypadło Chorwacji, drugie Słowacji, a trzecie Ukrainie. Ten miniturniej sprawił, że w tym roku razem z IOB, odbędą się Mistrzostwa Europy Seniorów w Futsalu dla Diabetyków DiaEuro 2023.

Piłka łączy diabetyków

Jednym z celów Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą jest integracja środowiska diabetyków.– Chcemy pokazać, że cukrzyca nie wyklucza nas sportu, nawet zawodowego. Wręcz przeciwnie, sport pozwala osobom chorym na cukrzycę żyć dłużej i bez powikłań. Pokazują to piłkarze, ale też Maja Makowska, czyli Sugar Women, która z cukrzycą wygrywa triatlony. Zależy nam, aby sportowców z cukrzycą było jak najwięcej. Piłka nożna jest do tego najlepsza, bo jest najbardziej popularna w Polsce, ale również w Europie. Piłka pozwala polskim diabetykom połączyć się z Europą, a nasz tegoroczny turniej jest tego najlepszym przykładem – kwituje Marta Ośmiańska.

Turniejowi będzie towarzyszył piknik integracyjny, na którym Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą będzie świętować 30-lecie. Będzie dużo atrakcyjnych konkursów!

PODSUMOWANIE:

  • XI Mistrzostwa Europy Diabetyków w Futsalu „DiaEuro 2023”
  • V Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Młodych Diabetyków „Insulin On Board 2023”.
  • Miejsce i czas trwania wydarzenia:
  • 9-11 czerwca 2023, Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie
  • Strona internetowa turnieju
  • https://www.diabetes-cup.com/