LOTTO SuperLIGA: najlepsza zawodowa liga na świecie. Polskie kluby, światowe gwiazdy tenisa!

2022-08-08 15:06
LOTTO SuperLIGA
Autor: © SuperLIGA / Adam Ciereszko

XXI wiek bez wątpienia jest okresem pełnej profesjonalizacji sportu. Nic nie jest pozostawione przypadkowi, zawodowe podejście prezentują sportowcy, kluby, które reprezentują, a wszystko to spina klamrą poukładana w każdym elemencie formuła rozgrywek. Piłka nożna, koszykówka, siatkówka – czyli sporty zespołowe, ale również i ta rywalizacja, w której dużo większe znaczenie ma podejście indywidualne. W tym przypadku mowa o tenisie, ponieważ nadchodzi LOTTO SuperLIGA!

Tenis to emocje, które poruszają milionami kibiców na całym świecie. Turnieje Wielkiego Szlema elektryzują wszystkich, podobnie jak dynamicznie organizowane zawody oferujące pule wielkich pieniędzy, chętnie patronowane przez sponsorów-gigantów, którzy nie szczędzą środków, by wzmacniać profesjonalny tenis. Nie inaczej od tego roku jest również w Polsce, gdzie do życia powołane zostały rozgrywki LOTTO SuperLIGI, pierwszej profesjonalnej ligi tenisa ziemnego, w której rywalizuje ze sobą osiem klubów.

Ostatnie lata to pasmo sukcesów polskiego tenisa, który od lat przechodzi metamorfozę pod czujnym okiem obecnego zarządu Polskiego Związku Tenisowego. Iga Świątek jest numerem 1 światowego rankingu, mnóstwo emocji dostarcza fanom Hubert Hurkacz, a w samych tylko zawodach wielkiego Wimbledonu mogliśmy w tym roku oglądać aż siedmiu reprezentantów naszego kraju. To niewątpliwie efekt wytężonej pracy i wprowadzonych przez PZT systemów szkoleniowych oraz sponsorskich. Podobny cel przyświeca LOTTO SuperLIDZE, której zadaniem jest nie tylko popularyzacja tenisa w Polsce, ale również stałe podnoszenie jego poziomu.

LOTTO SuperLIGA - co wiadomo?

Do rozgrywek LOTTO SuperLIGI kluby mogą zgłaszać zawodników spoza granic naszego kraju. Alison van Uytvanck, Ekaterine Gorgodze, Linda Noskova, Zdenek Kolar czy Jiri Vesely – to nazwiska tylko kilku gwiazd. Nie brakuje również wielkich nazwisk z naszego kraju: Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Magda Linette, Jerzy Janowicz czy Łukasz Kubot. Wyzwanie gry w nowej formule na polskich kortach zdecydowali się przyjąć zawodnicy renomowani i z wielkimi osiągnięciami na kontach.

Imponująco wygląda zaplecze LOTTO SuperLIGI. forBET 1.LIGA to osiem klubów, które walczą o to, by w przyszłym sezonie pojawić się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Nie jest również tajemnicą fakt, że od przyszłego sezonu kolejne kluby rywalizować będą w forBET 2.LIDZE. Łącznie z klubami LOTTO SuperLIGI daje to aż 24 podmioty, których rozgrywkami zarządza  SuperLIGA S.A., nadając im dynamiczny i nowoczesny sznyt profesjonalnych gier.

Bielsko-Biała, Ustroń, Kalisz, Bytom, Poznań, Grodzisk Mazowiecki i Warszawa – kluby pochodzące z tych właśnie miast zdecydowały się przyjąć wyzwanie LOTTO SuperLIGI i rywalizować w siedmiu kolejkach rundy zasadniczej rozgrywek, podczas których wyłonione zostanie TOP 4, które w grudniu rozegra Turniej Masters. Pula nagród to 2 500 000 PLN, z czego na konto zwycięzcy – który przez rok będzie nosił dumnie tytuł Drużynowego Mistrza Polski – trafi aż 770 000. To zawrotne pieniądze, które z pewnością pozwolą klubom na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój oraz ciekawe ruchy transferowe w przyszłości. Gratyfikowane będą również kluby walczące o awans w rozgrywkach forBET 1.LIGI. W tym przypadku zastrzyk finansowy z pewnością pozwoli na to, by nie odstawać zbytnio od klubów, z którymi przyjdzie im walczyć o czempionat Polski.

Skoro jesteśmy przy transferach – bo zapewne poza inwestycją w infrastrukturę nagrody pieniężne będą w budżetach pożytkowane właśnie w ten sposób, to przed Turniejem Masters kluby LOTTO SuperLIGI będą mogły przystąpić do jeszcze jednego okienka transferowego, które pozwoli na sprowadzenie kolejnych dużych nazwisk. Rozgrywany w grudniu turniej ma szansę przejść do historii polskiego tenisa.

Do historii z pewnością przeszła zaimplementowana do polskiego tenisa po raz pierwszy formuła nagrody MVP, czyli najbardziej wartościowego zawodnika (ang. Most Valuable Player) rozgrywanej serii spotkań. W kolejce pierwszej była to Katarzyna Kawa z BKT ADVANTAGE Bielsko-Biała, serię drugą zdominował Jerzy Janowicz z CKT Grodzisk Mazowiecki, natomiast trzecia kolejka należała do Weroniki Falkowskiej z GÓRNIKA Bytom. Enea MVP to nagroda wyjątkowa – w rozgrywkach klubowych indywidualna postawa jednego gracza może mieć wielkie przełożenie na wynik drużyny. To dodatkowo podgrzewa emocje wokół LOTTO SuperLIGI.

Dla rozwoju polskiego tenisa niezwykle ważna jest również praca z młodzieżą. LOTTO SuperLIGA nie zapomniała również o tym, pilotując program FRUTUŚ KidsCUP. Rozgrywki FRUTUŚ KidsCUP Tour to unikatowa formuła turniejów dla dzieci, których kolejne rundy rozgrywane są przy okazji „Spotkań Kolejki” LOTTO SuperLIGI. Młodzi zawodnicy mogą rywalizować w wyjątkowej atmosferze wielkich tenisowych wydarzeń i podpatrując swoich starszych idoli, walczą o miejsce w programie szkoleniowym FRUTUŚ KidsCUP. To cenna nagroda, bo zwycięzcy (dwie dziewczynki i dwóch chłopców) przez dwa sezony będą mogli liczyć na kompleksową opiekę trenerską (zajęcia tenisowe, ogólnorozwojowe oraz wsparcie psychologa), a także będą brać udział w turniejach międzynarodowych w Europie, nie ponosząc żadnych kosztów.

Rozgrywki LOTTO SuperLIGI organizowane są przy wsparciu wielu znakomitych partnerów i sponsorów. Telewizyjny patronat medialny nad ligą objął Polsat Sport, który na żywo transmituje wybrany „Mecz Kolejki”, a we wtorkowe wieczory prezentuje poświęcony rozgrywkom specjalny magazyn. Zbudowana przez LOTTO SuperLIGĘ infrastruktura medialna pozwala również na to, by poprzez portal SLIGA.TV oglądać na żywo streaming ze wszystkich spotkań danej kolejki. „Spotkanie Kolejki” jest na żywo komentowane przez dedykowane „Studio Live”, prowadzone przez czołowych polskich dziennikarzy sportowych. Rozgrywki LOTTO SuperLIGI są również wspierane przez RadioESKA, a także najstarszą polską gazetę codzienną, którą jest Przegląd Sportowy. Legenda głosi, że to właśnie podczas uroczystych gal poświęconych stuleciu Polskiego Związku Tenisowego oraz Przeglądu Sportowego – obie instytucje zostały powołane do życia w roku 1921 – narodziła się przełomowa idea powołania polskiej zawodowej ligi tenisa.

I jak widać – idea ta szybko została zrealizowana. Dziś możemy już analizować konkretne sytuacje, które dzieją się w rozgrywkach LOTTO SuperLIGI. Po jej trzech pierwszych kolejkach dwa kluby okupują szczyt tabeli z kompletem punktów – to CKT Grodzisk Mazowiecki i WKT MERA Warszawa. Trzecie miejsce w tabeli zajmuje GÓRNIK Bytom. Zbliżająca się czwarta kolejka najprawdopodobniej przyniesie nam rozstrzygnięcia, które mogą być wiążące w kontekście obsady TOP 4. „Spotkaniem Kolejki” będzie starcie potrzebującego punktów BKT ADVANTAGE Bielsko-Biała z poznańskim PARKIEM TENISOWYM OLIMPIA. OLIMPIA do tej pory nie wygrała żadnego spotkania, choć jej zawodnicy dzielnie rywalizowali z rywalami – czy tym razem będzie w stanie  sprawić niespodziankę i przełamać złą passę? W Bielsku-Białej dojdzie również do pasjonującej rywalizacji dzieci podczas deblowego turnieju FRUTUŚ KidsCUP.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze