Euro 2024

i

Autor: Iwanczuk/Sport/REPORTER Euro 2024 - ile można zrobić zmian?

Sport

Ile zmian mozna zrobic na Euro 2024? Zasady kiedyś były zupełnie inne!

2024-06-17 17:51

Trwa Euro 2024 i kibice spędzają całe dnie na oglądaniu zmagań najlepszych europejskich piłkarzy. Każdy mecz budzi wiele pytań. Jednym z nich może być: ile zmian może dokonać trener w trakcie meczu? Widzowie zauważają, że jest ich więcej niż kiedyś. I mają rację! Jak zmieniły się zasady i dlaczego je wprowadzono?

Euro 2024 wywołuje wiele emocji. Choć za nami już pierwsze zmagania zawodników, przed nami jeszcze wiele ciekawych spotkań. Z tego powodu warto zgłębić wiedzę na temat obowiązujących zasad. Każde mistrzostwa Europy lub świata to czas, kiedy mecze chętnie oglądają nie tylko wierni kibice piłki nożnej, ale też ci, którzy sport ten śledzą tylko "od święta". Takie osoby mogły przegapić informacje o nowych zmianach w regułach gry. Przy okazji Euro 2024 niektórzy zauważyli, że podczas spotkań trenerzy dokonują więc zmian niż lata temu. To słuszne spostrzeżenie. Zasady wprowadzania zmienników zostały skorygowane przy okazji poprzednich ME, czyli w 2021 roku. Wyjaśniamy, co dokładnie się zmieniło.

Euro 2024. Tysiące fanów piłki nożnej w Strefie Kibica w hali Urania

Euro 2024 - ile zmian na meczu?

Do Mistrzostw Europy 2020, które z powodu pandemii koronawirusa odbywały się w 2021 roku, podczas każdego meczu trener danej reprezentacji mógł dokonać trzech zmian. Od Euro 2020 postanowiono dać więcej możliwości odświeżenia składu. Teraz podczas każdego spotkania istnieje możliwość dokonania aż pięciu zmian. W fazie pucharowej jest jeszcze hojniej, ponieważ w przypadku dogrywki można dokonać szóstej zmiany.

Skąd taka decyzja?

Dlaczego przy okazji Euro 2020 UEFA postanowiła skorygować zasady dotyczące zmienników? Jak wcześniej wspomnieliśmy, turniej ten odbywał się w czasie pandemii COVID-19. To właśnie z powodu obowiązujących restrykcji wprowadzono więcej zmian. Spodobały się one jednak UEFA i postanowiono zatrzymać je na stałe.

Listen on Spreaker.