Co to jest Liga Narodów 2022? O co chodzi i kto gra? [ZASADY, HISTORIA, MECZE]

i

Autor: Lukasz Kalinowski/East News Co to jest Liga Narodów 2022? O co chodzi i kto gra? [ZASADY, HISTORIA, MECZE]

Co to jest Liga Narodów 2022? O co chodzi i kto gra? [ZASADY, HISTORIA, MECZE]

2022-06-01 15:18

1 czerwca 2022 rozpocznie się trzecia edycja Ligi Narodów UEFA. W jedynym tego dnia meczu polscy piłkarze - występujący w najwyższej dywizji - podejmą we Wrocławiu Walię, a w grupie mają jeszcze faworyzowane Belgię i Holandię. Tytułu wywalczonego w 2021 roku broni Francja.

Spis treści

  1. Liga Narodów 2022/2023 - Polska
  2. Liga Narodów 2022/2023 - mecze
  3. Liga Narodów - historia
  4. Co to jest Liga Narodów? [ZASADY]

Co to jest Liga Narodów 2022? O co chodzi? Niewątpliwie zasady Ligi Narodów 2022 pozwolą wam z większymi emocjami obejrzeć reprezentacyjne spotkania. Losowanie grup edycji 2022/23 przeprowadzono w połowie grudnia ubiegłego roku, czyli wówczas, gdy selekcjonerem biało-czerwonych był jeszcze Paulo Sousa. Wkrótce potem Portugalczyk poprosił jednak władze PZPN o zgodę na odejście, a pod koniec stycznia nowym trenerem biało-czerwonych został Czesław Michniewicz. Polscy piłkarze byli losowani z trzeciego koszyka najwyższej dywizji (A). Trafili do grupy 4., razem z trzecią drużyną mundialu 2018 Belgią, a także z Holandią oraz Walią.

Liga Narodów 2022/2023 - Polska

W tym roku nie będzie dostępne tradycyjne okienko na rozgrywki drużyn narodowych w listopadzie (wówczas zacznie się mundial w Katarze), dlatego wszystkie mecze fazy grupowej Ligi Narodów zaplanowano na czerwiec i wrzesień. Cztery kolejki odbędą się między 1 a 14 czerwca, dwie pozostałe - 22-27 września.

MECZE REPREZENTACJI POLSKI 2022 w piłkę nożną - kiedy i z kim gra Polska? [TERMINARZ]

W "polskiej" grupie drużyny dość dobrze się znają. Np. biało-czerwoni rywalizowali z Holendrami w poprzedniej edycji LN. Natomiast Walia była rywalem Belgii w eliminacjach mistrzostw świata 2022. Belgowie zajęli pierwsze, a Walijczycy drugie miejsce w grupie. Polska zmierzą się z Walią już 1 czerwca we Wrocławiu, to pierwszy i jedyny tego dnia mecz w Lidze Narodów. Rywale prawdopodobnie wystawią mocno rezerwowy skład - cztery dni później zagrają bowiem w finale baraży o awans na mundial. Drużyna Michniewicza przepustki do Kataru wywalczyła już w marcu. Kolejne dwa spotkania LN Polacy rozegrają na wyjeździe - 8 czerwca z Belgią w Brukseli oraz 11 czerwca z Holandią w Rotterdamie, a 14 czerwca zmierzą się z Belgią w Warszawie.

Lewandowski OSTRO o Bayernie! NIE WYOBRAŻAM SOBIE...

Liga Narodów 2022/2023 - mecze

Teoretycznie najmocniejsza wydaje się grupa A3 - z aktualnym mistrzem Europy Włochami, wicemistrzem Europy Anglią, bardzo silnymi kadrowo Niemcami oraz nieobliczalnymi Węgrami. Pozostałe grupy najwyższej dywizji tworzą: Francja, Dania, Chorwacja i Austria (A1), a także Hiszpania, Portugalia, Szwajcaria i Czechy (A2). Natomiast w dywizji B bardzo ciekawie wygląda grupa 4. - ze Szwecją, Norwegią, Serbią oraz Słowenią.

Dywizje A, B i C składają się 16 drużyn, tworzących cztery grupy czterozespołowe, a teoretycznie najsłabsza dywizja D - z siedmiu ekip (jedna grupa czterozespołowa i jedna trzyzespołowa). Pomiędzy poszczególnymi szczeblami obowiązują zasady awansów i spadków. Wiadomo, że do rywalizacji w grupie 2. dywizji B nie może przystąpić Rosja, wykluczona ze wszelkich rozgrywek pod egidą UEFA (oraz FIFA) po agresji zbrojnej rosyjskich wojsk na Ukrainę. W tej sytuacji Albania, Izrael oraz Islandia rozegrają mecze tylko między sobą. Natomiast Rosja automatycznie zostanie sklasyfikowana na czwartym miejscu, co oznacza, że spadnie do dywizji C.

MŚ 2022 Katar - TABELA, GRUPY, MECZE, STADIONY, POLSKA, TERMINARZ

Najlepsze zespoły z czterech grup dywizji A będą walczyć o końcowy triumf w turnieju Final Four, zaplanowanym na 14-18 czerwca 2023 roku. Wyniki edycji Ligi Narodów są istotne, ponieważ wpływają m.in. na kwalifikacje mistrzostw Europy.

Sonda
Czy lubisz Czesława Michniewicza?

Liga Narodów - historia

Pierwszą edycję LN wygrała Portugalia, a drugą, zakończoną jesienią 2021 roku, Francja. Biało-czerwoni od początku występują w najwyższej dywizji. W pierwszej edycji - jesienią w 2018 roku - zajęli ostatnie miejsce w grupie (wtedy trzyzespołowej), za Portugalią i Włochami, lecz dzięki reformie rozgrywek nie spadli z dywizji A. W następnej, rozpoczętej dwa lata później, zajęli trzecie miejsce - za Włochami i Holandią, a przed Bośnią i Hercegowiną, która spadła do dywizji B.

Co to jest Liga Narodów? [ZASADY]

Zasady Ligi Narodów przydadzą się kibicom, których zaintrygowały te rozgrywki. Na czym polega turniej? Najlepiej będzie to można zrozumieć sprawdzając, że:

  • Mecze w grupach rozegrane zostaną w systemie kołowym (mecz i rewanż) od czerwca do września 2022 roku. 
  • Czterej zwycięzcy grup w dywizji A awansują do Turnieju Finałowego, który zostanie rozegrany w czerwcu 2023 roku.
  • Zwycięzcy grup w dywizjach B, C i D awansują do dywizji A, B i C kolejnej edycji Ligi Narodów. Automatycznie reprezentacje z ostatnich miejsc grup w dywizjach A i B spadną do dywizji B i C, w Dywizji C natomiast zostaną rozegrane dwa mecze pomiędzy zespołami z ostatnich miejsc w grupach, przegrani spadają do dywizji D

MŚ Katar 2022 - GRUPY, DATA, POLSKA, MIEJSCE, TERMINARZ. Kiedy i gdzie są mistrzostwa?