Włochy

Ostuni. Białe miasto Apulii położone na wzgórzu. W tym miejscu się zakochasz!

2024-05-15 22:57

Ostuni, czyli "białe miasto" w regionie Apulia to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na południu Włoch. Położone na wzgórzu zachwyca labiryntem wąskich uliczek, po których można chodzić godzinami! To także najchętniej fotografowane miejsce świata. Nie byliście jeszcze w Ostuni? Koniecznie musicie nadrobić zaległości!

Ostuni, nazywane również Città Bianca (czyli Białe Miasto), to niezwykle malownicze miejsce w regionie Apulia w południowych Włoszech. Na co dzień mieszka tutaj nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców, ale w sezonie ta liczba potrafi być czterokrotnie wyższa. Nic w tym dziwnego, ponieważ Ostuni to przepiękne miejsce, w którym zakocha się każdy! Mamy tutaj wszystko, co cenimy w tym kraju - kręte, wąskie uliczki, mnóstwo romantycznych knajpek, przyjazną atmosferę, zabytki i klimat. Ostuni ma także polski akcent, bowiem kilkaset lat temu to miasto bardzo chętnie odwiedzała królowa Polski - Bona. Jej decyzje przyczyniły się m.in. do ufortyfikowania miasta.

Ostuni położone jest na wzniesieniu (218 metrów n.p.m.) i zbudowane jest wyłącznie z białego kamienia, co czyni je niespotykanym na skalę światową. Biel budynków ma za zadanie chronić mieszkańców i odwiedzających przed słońcem w najbardziej upalne dni. Do wybrzeża Adriatyku dzieli nas 8 kilometrów, a z murów miasta doskonale widać rozpościerające się błękitne morze.

Do miasta dotrzemy pociągiem bądź samochodem. Najwięcej turystów przyjeżdża do Ostuni ze stolicy Apulli - Bari, które położone jest w odległości około 75 kilometrów. W sezonie letnim zwiedzanie Ostuni bywa bardzo męczące przez niekończące się tłumy globtroterów z różnych zakątków świata. Polecamy zatem odwiedzić "białe miasto" w miesiące nieturystyczne. 

Zajrzyjcie do naszej galerii, aby zobaczyć choć ułamek tego, co was czeka na miejscu! (zdjęcia wykonane w kwietniu 2024, w deszczowy dzień)

Czego się nie da odzobaczyć w podróży? Marian na świecie | Tak trzeba żyć #33 Eska Rock