Czechy wieczorową porą

Nie tylko Praga - jarmarki bożonarodzeniowe w Czechach. Gdzie warto jechać?

U naszych sąsiadów, w Czechach, niedługo zaczną się jarmarki adwentowe. Wśród pięknych uliczek, na rynkach, placach, w sąsiedztwie zabytków z listy UNESCO znajdziecie mnóstwo bożonarodzeniowych atrakcji, zjecie lokalne pyszności i kupicie mnóstwo pięknych pamiątek. Zobaczcie, które jarmarki warto odwiedzić.

Spis treści

 1. Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Czechach - lista, daty
 2. Atrakcje czeskich jarmarków świątecznych i ich okolic

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Czechach - lista, daty

Największym czeskim jarmarkiem jest oczywiście ten w Pradze. To jednocześnie jeden z najpiękniejszych jarmarków w Europie. Odbywa się co roku na Rynku Starego Miasta, w tym sezonie zaczyna się 2 grudnia, a kończy 6 stycznia 2024 roku. W stolicy Czech w czasie świątecznym organizowanych jest aż 7 jarmarków w różnych częściach miasta!

Jeśli jednak szukacie czegoś coś nieco bardziej kameralnego, a równie pięknego, warto odwiedzić:

 • Czeskie Budziejowice (18 listopada - 31 grudnia),
 • Czeski Krumlov (1 grudnia 2023 - 1 stycznia 2024),
 • Brno (24 listopada - 23 grudnia),
 • Ołomuniec (19 listopada - 23 grudnia),
 • Zlin (2 - 23 grudnia),
 • Ostrawę (25 listopada 2023 - 1 stycznia 2024),
 • Karlowe Wary (2 - 26 grudnia),
 • Liberec (24 listopada - 23 grudnia),
 • Hradec Králové (8 - 22 grudnia),
 • Pilzno (23 listopada - 23 grudnia).

Jarmarków adwentowych w Czechach odbywa się oczywiście znacznie więcej. Niektóre, mniejsze, tak jak i w Polsce, trwają jedynie dwa dni.

Atrakcje czeskich jarmarków świątecznych i ich okolic

Na wszystkich czeskich jarmarkach posilicie się tradycyjnymi potrawami i lokalnymi przysmakami, spróbujecie różnego rodzaju trunków. Sprzedawcy stawiają na rzemiosło, jeśli więc zależy Wam na oryginalnych bombkach, stroikach czy innych ozdobach świątecznych, nie wrócicie stąd z pustymi rękami. Repertuar mocno pod tym względem powiększa Ostrawa - zaplanowano koncerty, a z diabelskiego młyna będzie można obejrzeć panoramę miasta. Być może dostrzeżecie z niego uwielbiane przez Polaków Dolne Witkowice.

W przypadku Czeskich Budziejowic poza jarmarkiem warto zobaczyć sam Rynek, na którym jest on organizowany - plac należy do największych w Europie, chociaż do krakowskiego Rynku wciąż dużo mu brakuje.

Czeski Krumlov jest w kolei wpisany na listę UNESCO - wystarczy poszukać zdjęć miejscowości, by zrozumieć dlaczego. Oprócz przepięknego starego miasta może się poszczycić drugim największym kompleksem zamkowo-pałacowym w kraju.

Brno i Ołomuniec to przepiękne miasta, na które warto poświęcić kilka dni. Pierwsze z nich, związane z przemysłowym dziedzictwem Baty, skrywa takie perły architektury jak Willa Tugendhatów wpisana na listę UNESCO i projektowana przez jednego z najważniejszych współczesnych architektów Ludwiga Miesa van der Rohe. Drugie, w swoim uroku często porównywane do Pragi, skrywa starszy o dwa wieki zabytek z listy UNESCO - unikatową Kolumnę Świętej Trójcy w samym środku starego miasta.

Źródło: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego

Zobacz też: Najpiękniejsze ogrody świateł w Polsce. Warszawa, Wrocław i inne miasta rozbłysły kolorowymi iluminacjami

Co i za ile można kupić na jarmarku bożonarodzeniowym w Wiedniu?

QUIZ. Rozpoznasz państwa po potrawach?

Pytanie 1 z 10
Z jakiego kraju pochodzi ta potrawa?
Czy rozpoznasz państwa po potrawach? QUIZ