PODRÓŻE

5 atrakcji Sopotu, które warto poznać! Te miejsca są magiczne

Sopot to jeden z najczęściej odwiedzanych kurortów nad Morzem Bałtyckim. W tym urokliwym, pięknie położonym mieście atrakcją jest nie tylko piaszczysta plaża. Sopot to miejscowość z długą historią, pięknymi zabytkami, malowniczym deptakiem i oczywiście Operą Leśną. Znajdziesz tu także Państwową Galerię Sztuki, prezentującą dzieła najważniejszych współczesnych artystów. Jeżeli planujesz wizytę w Sopocie, koniecznie odwiedź te miejsca.

Molo w Sopocie

Sopockie molo to jedna z najpopularniejszych atrakcji Trójmiasta. Drewniany pomost liczy aż 511,5 m i jest najdłuższy na całym Morzu Bałtyckim. Jego historia sięga XIX w. Przed wybuchem II wojny światowej pomost był portem dla dużych statków pasażerskich. W tym samym czasie pełnił też rolę przystani dla hydroplanów. Obecnie molo służy wypoczynkowi mieszkańców Sopotu oraz przyjeżdżających tu urlopowiczów. Na długim pomoście znajdziemy wygodne ławki, restauracje i kawiarnie. Cumują tu także statki wycieczkowe, a latem, po zachodzie słońca na molo odbywa się kino plenerowe.

Deptak Monte Cassino

Nie licząc zakopiańskich Krupówek, to bez wątpienia najpopularniejszy i najchętniej uczęszczany deptak w Polsce. Ulica Bohaterów Monte Cassino pełna jest barów, kawiarni, restauracji, sklepów i straganów z pamiątkami. Znajdziemy tu m.in. słynny Krzywy Domek, a także kluby, w których wieczorami odbywają się koncerty i imprezy muzyczne. Jeżeli jedziesz do Sopotu żeby odpocząć, nie radzimy wynajmować pokoju przy samym Monciaku, ale zdecydowanie warto przespacerować się tą ulicą choć raz.

Zabytkowa dzielnica willowa

Warto natomiast zatrzymać się na parę dni w jednej z tutejszych zabytkowych willi. Większość z nich pochodzi z czasów sprzed I wojny światowej, gdy Sopot był ekskluzywnym kąpieliskiem. Domy, które dziś są reliktem przeszłości, wówczas były letnimi rezydencjami najbogatszych przedstawicieli polskich elit. Najpiękniejszych perełek sopockiej architektury szukaj na ulicach: Chrobrego, Kościuszki i na Parkowej. Niektóre z nich pełnią rolę kwater dla letników. Noc w budynku, w którym zatrzymał się czas, to bez wątpienia niezapomniane przeżycie.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Sopot ma też dużo do zaoferowania poszukiwaczom artystycznych wrażeń. Przy deptaku działa od dawna Państwowa Galeria Sztuki, w której przez cały rok można oglądać ciekawe wystawy najznakomitszych reprezentantów polskiej i zagranicznej sztuki współczesnej. We wnętrzach sopockiego PGS-u można było oglądać ekspozycje takich twórców, jak np. Tony Cragg, Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska, Teresa Tyszkiewicz czy Zuzanna Golińska. Obecnie wciąż trwa głośna wystawa Władysława Hasiora i Daniela Rycharskiego. Jeżeli jesteście w obecnie w Sopocie, nie możecie jej przegapić!

Opera Leśna w Sopocie

Ten niezwykły amfiteatr leśny co roku przyciąga turystów z całego świata. Powstał w 1909 r., co oznacza, że dziś jest zabytkiem. powierzchnia Opery wynosi 5 ha, a jej widownia może pomieścić 5579 widzów. Już od momentu powstania amfiteatr nastawiony był na działalność muzyczną. Odbywał się tu Festiwal Wagnerowski, liczne koncerty, a także spektakle operowe. Od lat na scenie Opery Leśnej w Sopocie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki, obecnie pod nazwą Sopot Festival. W dni wolne od imprez muzycznych amfiteatr jest otwarty dla zwiedzających. Można śmiało wejść na słynną scenę, na której stało tyle legendarnych gwiazd albo odpocząć na teatralnej widowni.

Sopot też jest EKO! Pierwszy eko-rynek w Trójmieście.