Europa

10 najpiękniejszych parków narodowych w Europie. Najlepsze miejsca dla miłośników przyrody

2024-06-20 14:13

Europa, znana ze swojej bogatej historii i kultury, a także dziewiczych obszarów, które zachwycają pięknem i różnorodnością. Parki narodowe stanowią prawdziwy skarb naszego kontynentu, oferując przepiękne widoki i niesamowity klimat. Oto przewodnik po najpiękniejszych parkach narodowych w Europie.

Podróżowanie po Europie to nie tylko odkrywanie historycznych czy kulturowych zabytków, ale także eksploracja jej niezwykłych zakątków natury. Parki narodowe stanowią prawdziwe perły kontynentu, oferując niepowtarzalne krajobrazy, dziką faunę i florę oraz niezapomniane wrażenia z bliskiego kontaktu z przyrodą. Dla miłośników natury, podróżowanie po tych parkach może się okazać najwspanialszą przygodą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce. Które warto odwiedzić? Ile ich jest? Który jest największy, a który najstarszy?

Short Maciej Musiałowski Bestsellery Empiku 2023 - o piosence na Eurowizję | Eska

1. Chorwacja - Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Plitwickie Jeziora to prawdziwy klejnot Chorwacji i jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Europie. Ten park narodowy słynie ze swoich kaskadowych wodospadów, turkusowych jezior i bujnej roślinności. Spacerując po drewnianych kładkach i ścieżkach wzdłuż jezior, można podziwiać niezwykłe formacje skalne i kryształowo czystą wodę. To idealne miejsce dla miłośników fotografii przyrodniczej i spacerów wśród dziewiczej przyrody.

2. Norwegia - Park Narodowy Jotunheimen

Dla miłośników górskich krajobrazów nie ma lepszego miejsca niż Park Narodowy Jotunheimen w Norwegii. To tutaj znajduje się najwyższy szczyt kraju, Galdhøpiggen, oraz malownicze lodowcowe doliny, turkusowe jeziora i potężne wodospady. Wspinaczka na szczyt Galdhøpiggen to niezapomniane przeżycie, które nagradza widokiem na majestatyczne szczyty górskie i nieokiełznane krajobrazy.

3. Włochy - Park Narodowy Cinque Terre

Cinque Terre to nie tylko malownicze miasteczka wzdłuż włoskiego wybrzeża, ale także park narodowy o wyjątkowej różnorodności przyrodniczej. Tutaj spotkać można urocze wioski rybackie, skaliste klify opadające do morza oraz bujne winnice i oliwniki. Spacerując po malowniczych ścieżkach wzdłuż wybrzeża, można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki i delektować się śródziemnomorską atmosferą.

4. Szwecja - Park Narodowy Sarek

Sarek to jeden z najbardziej dzikich i niedostępnych parków narodowych w Europie, ale także raj dla miłośników przyrody. Położony w północnej części Szwecji, ten obszar charakteryzuje się surowym krajobrazem górskim, lodowcami, rzekami i rozległymi puszczańskimi obszarami. To idealne miejsce dla osób poszukujących prawdziwej przygody w dzikiej naturze, gdzie można spotkać renifery, niedźwiedzie brunatne oraz liczne gatunki ptaków. Wędrówka przez ten dziewiczy teren to niezapomniane przeżycie, które pozwala oderwać się od cywilizacji i zanurzyć w pełni w naturalnym środowisku.

5. Hiszpania - Park Narodowy Picos de Europa

Położony w północnej Hiszpanii, Picos de Europa to spektakularne pasmo górskie, które zachwyca swymi stromymi szczytami, głębokimi wąwozami i malowniczymi dolinami. Park oferuje niezapomniane możliwości wspinaczki, trekkingu i obserwacji dzikiej przyrody, w tym rzadkich gatunków ptaków i roślin endemicznych.

6. Islandia - Park Narodowy Thingvellir

Thingvellir to nie tylko park narodowy, ale także miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym i geologicznym. To tutaj znajduje się ryft śródlądowy między dwoma płytami tektonicznymi, tworzący spektakularne krajobrazy i oferujący unikalne możliwości eksploracji geologii i historii Islandii. Park jest również doskonałym miejscem do wędrówek, obserwacji ptaków i relaksu nad jeziorami.

7. Islandia - Park Narodowy Vatnajökull

Vatnajökull to największy lodowiec w Europie, który zajmuje znaczną część południowo-wschodniej Islandii. Park Narodowy Vatnajökull oferuje niezwykłe możliwości obserwacji lodowców, jaskiń lodowych, wodospadów i innych formacji lodowych. To raj dla miłośników przyrody arktycznej i niezapomnianych widoków.

8. Niemcy - Park Narodowy Jasmund

Znajdujący się nad Morzem Bałtyckim, na wyspie Rugii w niemieckim regionie Meklemburgii - Pomorza Przedniego, Park Narodowy Jasmund słynie z klifowych formacji skalnych - przepięknych kredowych klifów - a także unikalnej fauny i flory - np. prastarych lasów bukowych. To najmniejszy park narodowy w Niemczech, ale także niezwykle urokliwy.

9. Czarnogóra - Park Narodowy Durmitor

Położony w północno-zachodniej części Czarnogóry, Park Narodowy Durmitor to region górski z licznymi wulkanicznymi szczytami, wąwozami, jaskiniami i jeziorami. Obejmuje również rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Powstał w 1952 roku i zajmuje olbrzymią powierzchnię 32100 ha! Na terenie parku znajduje najgłębszy europejski kanion - kanion Tary - jego głębokość dochodzi do 1300 metrów. W parku można aktywnie spędzać czas - organizowane są np. spływy kajakowe i raftingi.

10. Austria - Park Narodowy Hohe Tauern

Położony w Alpach Wschodnich, ten park narodowy obejmuje najwyższe szczyty w Austrii, wulkany, lodowce, doliny i bogactwo fauny i flory alpejskiej. Można tu uprawiać trekking, wspinaczkę górską, a nawet jazdę konno.