Zwycięski Hit Eurowizji 2018 plagiatem? Netta może stracić tytuł!

2018-07-05 14:46
Zwycięski Hit Eurowizji 2018 plagiatem? Netta może stracić tytuł!
Autor: fot. AP Photo/Armando Franca / EAST NEWS Zwycięski Hit Eurowizji 2018 plagiatem? Netta może stracić tytuł!

Netta w maju 2018 wygrała Eurowizję z piosenką Toy. Teraz autorzy utworu zostali oskarżeni o plagiat przez koncern Universal Music. Wokalistka może zostać zdyskwalifikowana, tytuł odebrany, a Izrael wykluczony z walczenia na Eurowizji w przyszłym roku! Szczegóły na ESKA.pl

Piosenka Toy, czyli zwycięski hit Eurowizji 2018 jest plagiatem? Izraelskie media napisały, że jeśli zostanie to udowodnione przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się w Izraelu, a Netta straci wygrany w maju tytuł! Izraelska stacja telewizyjna Keshet TV ujawniła, że autorzy utworu otrzymali zgłoszenie od koncernu Universal Media Group, który twierdzi, że naruszone zostały prawa autorskie. Według przedstawicieli firmy kompozytorzy skopiowali rytm legendarnego utworu Seven Nation Army, pod którym podpisuje się The White Stripes.

Zwycięska piosenka Eurowizji 2018 - plagiat

Netta, a tak naprawdę jej menager - Ofer Menahem - potwierdził otrzymanie listu od Universal Music Group, ale sprostował, że nikt nie rozpoczął sądowej batalii: - Nie było roszczenia prawnego. Był tylko jeden list do wstępnego wyjaśnienia w tej sprawie - napisał. Jak poinformował m.in. ynet, Doron Medalie, czyli jeden z kompozytorów zwycięskiej piosenki, poleciał do Los Angeles, by znaleźć rozwiązanie sporu. 

Eurowizja 2018: Michał Szpak o porażce Polski podczas konkursu

Według oskarżających utwór Toy ma być plagiatem hitu z 2003 roku, wydanego przez zespół White Stripes. Nie chodzi o słowa, czy melodię. Chodzi dokładnie o podobieństwa w rytmie. Swoją drogą już przed samą Eurowizją pojawiło się mnóstwo głosów, że oba utwory są podobne. Krytyk dziennika Haaretz, Ben Shalev, napisał: - Oby Jack White nie usłyszał tej piosenki przed Eurowizją, bo może złożyć pozew. Czy doszło faktycznie do plagiatu? Możecie ocenić sami:

Eurowizja 2019 - Izrael gospodarzem?

Netta w maju 2018 wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji w Portugalii. Zagwarantowała tym samym swojemu kraju prawa do organizacji Eurowizji w 2019 roku. Izraelskie media podały, że gdyby udowodniono, że przynajmniej część utworu Toy została skopiowana, to może spowodować odebranie Izraelowi miana gospodarza konkursu. Mało tego, sam Izrael nie mógłby wziąć udziału w przyszłorocznym konkursie. Warto dodać, że 2. miejsce zajął Cypr i zapewne w przypadku dyskwalifikacji to tam zostałby przeniesiony konkurs.

Polska na Eurowizji 2018 w Lizbonie była godnie reprezentowana przez Gromeego i Lukasa Meijera. Polski producent w duecie ze szwedzkim wokalistą zaprezentował Europie megahit Light Me Up. Jeśli chodzi o wynik - ostatecznie nie odnieśliśmy większego sukcesu.

GROMEE nie zwalnia tempa! Nowa piosenka hitem jak Light Me Up? [AUDIO]

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze