matura

i

Autor: PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER

Zmiany na maturze 2023. Jest NOWA LISTA pytań jawnych!

2023-03-01 14:02

Zmiany na maturze 2023 zostały ogłoszone dwa miesiące przed egzaminem dojrzałości. Choć tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych mówili wprost, że obawiają się tegorocznych matur, ze względu na wiele rewolucji związanych z systemem edukacji, to tym razem mają powody do radości. Minister oficjalnie potwierdził, że matura będzie łatwiejsza. Co więcej, lista pytań jawnych części ustnej z polskiego została radykalnie okrojona.

Najnowsze zmiany na maturze 2023 ucieszą wielu uczniów. W połowie lutego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że matura 2023 będzie łatwiejsza. Wszystko ze względu na rzeczywistość pandemiczną, z którą musiała mierzyć się młodzież oraz fakt, iż tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych są pierwszym rocznikiem, który kończy edukację w systemie 8 plus 4 (osiem lat szkoły podstawowej i cztery lata średniej). Z kolei na początku marca, podczas konferencji prasowej, Przemysław Czarnek przekazał konkretne założenia i informacje dotyczące poziomu trudności egzaminu oraz tego, co dokładnie się zmieni. Tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych mają powody do radości. Lista pytań jawnych do matury ustnej z polskiego 2023 została skrócona o ponad połowę.

Shake Your Eska #12 | Sweater Weather

Matura 2023 - zmiany

Zmiany na maturze 2023, których najbardziej obawia się młodzież, dotyczą egzaminu z języka polskiego, zarówno części ustnej, jak i pisemnej. Na początku roku szkolnego powstały nawet specjalne petycje, by odwołać egzaminy dojrzałości. Uczniowie, którzy są pierwszym rocznikiem bez gimnazjum podkreślali, że nie powinna ich obowiązywać matura ustna. Zwracali uwagę na to, że czują się jak króliki doświadczalne. Centralna Komisja Edukacyjna oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiły wyjść naprzeciw uczniom. Przemysław Czarnek podkreślił, że w związku z ich obawami zapadły już ostateczne decyzje i matura 2023 będzie łatwiejsza o około 20-25 procent.

Matura ustna z angielskiego 2023 - przydatne zwroty. Co należy powtórzyć?

Matura 2023 - pytania jawne

Lista jawnych pytań na maturze z języka polskiego 2023 została skrócona z 227 do 110 zagadnień. Znajdą się na niej m.in. utwory Słowackiego, Mickiewicza, Krasickiego, Szekspira i Kochanowskiego, jednak liczba pytań jawnych na maturze z polskiego 2023 zostanie mocno okrojona. Centralna Komisja Edukacyjna zwraca jednak uwagę na to, że są to pytania jawne. Jednak maturzyści, podczas egzaminów, będą mierzyli się również z jego drugą częścią. Nie wiadomo, jakie pytanie zdający wylosują w drugiej części egzaminu ustnego i czy tam nie przyda się im znajomość usuniętego zagadnienia. Pytania jawne na maturze 2023 można znaleźć TUTAJ.

Sonda
Czy cieszysz się, że matura 2023 będzie łatwiejsza?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE