Matura 2023 będzie ŁATWIEJSZA! Minister edukacji ogłosił ważną decyzję

i

Autor: PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER/EAST NEWS Matura 2023 będzie ŁATWIEJSZA! Minister edukacji ogłosił ważną decyzję

Matura 2023 będzie ŁATWIEJSZA! Minister edukacji ogłosił ważną decyzję

2023-01-31 12:32

Łatwiejsza matura pisemna 2023 ucieszy wszystkich tegorocznych absolwentów. Oficjalnie wymagania na egzaminie dojrzałości ze wszystkich przedmiotów są obniżone o kilkanaście procent i wielu osobom kamień spadł z serca. Dlaczego matura 2023 będzie łatwiejsza? Co powiedział minister edukacji? Poznajcie najważniejsze szczegóły dotyczące tej decyzji już teraz.

Spis treści

  1. Matura 2023 będzie łatwiejsza - nowe zasady
  2. Matura 2023 łatwiejsza - o ile procent?
  3. Matura 2023 łatwiejsza - dlaczego?
  4. Matura 2023 - czy będzie ustna?

Matura 2023 będzie łatwiejsza - nowe zasady

Matura 2023 będzie łatwiejsza i jest to oficjalnie potwierdzone przez ministerstwo edukacji. Szef tego resortu wytłumaczył, skąd wzięła się taka decyzja i ile o procent materiał na egzaminie dojrzałości będzie pomniejszony. Wszystko to przedstawił, podczas konferencji prasowej, w której brał udział właśnie Przemysław Czarnek, jego zastępca Dariusz Pionktowski oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Łatwiejsza matura 2023 ma wynikać z faktu, iż tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który kończy edukację w systemie 8 plus 4, czyli ośmiu lat szkoły podstawowej i czterech średniej. Decyzja umocniona jest przede wszystkim tym, że tegoroczni absolwenci uczęszczali do szkół w trakcie trwania trudnej sytuacji epidemicznej. Byli zmuszeni, by uczyć się w trybie zdalnym, który nie jest tak efektywny, jak stacjonarny sposób.

Matura 2023 łatwiejsza - o ile procent?

Łatwiejsza matura 2023 ucieszyła niewątpliwie uczniów, bo ta decyzja wisiała na włosku. Minister edukacji, w czasie spotkania z mediami przypomniał jednocześnie, że tegoroczny egzamin maturalny nie opiera się na podstawie programowej, ale na wymaganiach egzaminacyjnych, które MEiN ustaliło w związku z trudną sytuacją epidemiczną i nauką zdalną. Podał jednocześnie, że matura łatwiejsza w maju 2023 będzie o około 20 do 25 procent. Wymagania mają być niższe i dotyczy to wszystkich egzaminów, z wszystkich przedmiotów.

Matura 2023 - kiedy jest? Data i harmonogram egzaminu dojrzałości

Gwiazdy bez matury [Popek, Kayah, Dawid Kwiatkowski] | ESKA XD - Maturalnie #21

Matura 2023 łatwiejsza - dlaczego?

Decyzja o tym, że będą mniejsze wymagania na maturze 2023 związana jest z nauką zdalną. Tegoroczni maturzyści przyszli do szkoły średniej i niemalże od razu musieli przejść na tryb nauki na odległość, co niewątpliwie było dla nich trudne i niewygodne. Nie znając nauczycieli musieli komunikować się z nimi za pośrednictwem kamerki. W związku z tym zadecydowano również o odejściu od wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30 procent

Tak jak w latach ubiegłych do zdania egzaminu na poziomie rozszerzonym wymagane jest przystąpienie do tego egzaminu, a nie osiągnięcie progu 30 procent - sprecyzował Przemysław Czarnek.

Matura 2023 - czy będzie ustna?

Matura ustna nie obowiązywała rok i dwa lata temu. Powodem były kwestie sanitarne i walka z zachorowaniami. Będzie łatwiejsza matura pisemna 2023, ale ustna część egzaminu wraca do łask. Minister poinformował, że nie widzi powodu, by od niej odstąpić.

Egzamin ósmoklasisty 2023 - TERMINY, ZMIANY, WYNIKI

Sonda
Czy cieszysz się, że matura 2023 będzie łatwiejsza?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE