Zmiana wyników egzaminu gimnazjalnego! Błąd OKE przy ocenianiu z matematyki

2019-06-19 10:53
Zmiana wyników egzaminu gimnazjalnego! Błąd OKE przy ocenianiu z matematyki
Autor: Adam Staskiewicz/East News Zmiana wyników egzaminu gimnazjalnego! Błąd OKE przy ocenianiu z matematyki

Jeden z informatyków "źle kliknął" i uczniowie otrzymali złe wyniki egzaminu gimnazjalnego! W wyniku błędu informatycznego Okręgowa Komisja Egzaminacyjna musiała ponownie przeliczyć wyniki egzaminu wielu tysięcy gimnazjalistów. Jedni będą cieszyć się z tego, że wyniki zostały podwyższone, a drudzy muszą się pogodzić z obniżeniem osiągniętego rezultatu. Co się dokładnie stało? Przekonajcie się już teraz na ESKA.pl

Zmiana wyników egzaminu gimnazjalnego 2019 to dla jednych uczniów dobra wiadomość, a drugich nieco mniej. Niektórym wynik egzaminu gimnazjalnego zostanie obniżony, innym podwyższone. Jak wiadomo, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna musiała błyskawicznie poprawić ok. 9 tysięcy egzaminów gimnazjalnych z matematyki. Ponowne przeliczenie wyniku testu dotyczyło uczniów z dysleksją, którzy przystąpili do egzaminu na Mazowszu. Zaistniała sytuacja wynika, nie z błędu sprawdzających umiejętności zdających, a na skutek błędu informatycznego.

Błąd OKE - zmiana wyniku egzaminu gimnazjalnego

Ogromna pomyłka i wielkie zamieszanie związane było w momencie przenoszenia wyników do systemu e-ocenianie. Dokładniej jeden z informatyków "źle kliknął". Z pewnością taki błąd, gdyby nie został wykryty, kosztowałby uczniów bardzo dużo. W tym roku mamy tzw. kumulację roczników (o miejsce w szkole średniej walczą gimnazjaliści i ósmoklasiści), więc każdy jeden punkt jest na wagę złota. Może być on kluczowy przy rekrutacji. Więcej szczegółów przybliżyła dyrektor OKE, Anna Frenkiel, w rozmowie z TVN 24. Kto dopuścił do błędu?

Podejrzewamy, że któryś z informatyków, który wprowadzał te wyniki, źle kliknął. Jest to tak zwane e-ocenianie, egzaminatorzy siedzą w domach, każdy specjalizuje się w jakimś zadaniu. My potem musimy zaimportować wyniki do naszej bazy.

Błędne wyniki egzaminu gimnazjalnego zostały już poprawione, a uczniowie zaświadczenia z wynikami otrzymali w dniu zakończenia roku szkolnego, 19 czerwca 2019. Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej postanowiła jednak wyjaśnić na antenie TVN 24, na czym polegał błąd: 

Uczniowie, którzy rozwiązywali zadania dobrze, w sposób wzorcowy, mają punktację zaniżoną, ponieważ system przypisał absolutnie wszystkim w tej grupie uczniów same jedynki: po jednym punkcie za każde zadanie, nawet jeśli egzaminator ocenił zadanie na maksymalną liczbę punktów, na przykład na 4 punkty. I po jednym punkcie za każde zadanie otrzymywali także ci, którzy zadań nie rozwiązali wcale albo rozwiązali źle, którym się punkty nie należały, którzy powinni mieć zero.

Anna Frenkiel przekonywała, że to bardzo niekomfortowa sytuacja dla rodziców, uczniów, ale również dla samej Okręgowej Komisji Wyborczej. Zapewniła jednocześnie, że zrobiono wszystko, by naprawić ten błąd: 

Bardzo przepraszam wszystkich, których dotknęły niedogodności z tym związane: uczniów, nauczycieli i dyrektorów. Ale jestem także przekonana o tym, że źle by się stało i wstydem byłoby nienaprawienie tego błędu w  trudnej sytuacji z tegoroczną rekrutacją. Byłoby nieuczciwością z naszej strony dopuszczenie do tego, żeby w rekrutacji brały udział osoby ze źle wyliczona punktacją

- podkreśliła dyrektor OKE w TVN 24. Zapewniła jednocześnie, że pomyłka nie wpłynie na rekrutację uczniów. Wszystkie wyniki zostały poprawione.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze