Kometa na niebie

i

Autor: Bridgeman Images/East News

Zielona kometa 2023 - gdzie i kiedy obserwować? Czy będzie widoczna gołym okiem?

2023-02-05 17:09

Zielona kometa na niebie to coś, czego nie można przegapić! Kosmiczny obiekt, który był ostatnim razem widoczny 50 tysięcy lat temu, ponownie będzie możliwy do zaobserwowania i to gołym okiem. Sprawdźcie, kiedy i gdzie wypatrywać C/2022 E3 (ZTF)?

Zielona kometa luty 2023 - kiedy obserwować? Kometa C/2022 E3, którą odkryto w marcu ubiegłego roku, ponownie pojawi się na niebie, zachwycając miliony mieszkańców naszej planety. Astronomowie Bryce Bolin i Frank Masci z Obserwatorium Palomar w Kalifornii jako pierwsi dostrzegli obiekt, który przecinał Jowisza i początkowo zaklasyfikowali go jako jedną z planetoid. Wskutek dalszych badań i obserwacji okazało się, że nie mieli racji. Zielona kometa, która swoją nazwę zawdzięcza wytwarzającej aurze, na którą wpływa fakt, że składa się z lodu, zamrożonych gazów, pyłu oraz skał, jest kometą długookresową. To oznacza mniej więcej tyle, że jej podróż po orbicie przebiegającej przez wnętrza Układu Słonecznego jest bardzo długa. Kometa C/2022 E3 najprawdopodobniej pochodzi z Obłoku Oorta i po raz ostatni była widoczna... aż 50 tysięcy lat temu! Jako że kolejna taka okazja może się już nigdy nie powtórzyć, warto już teraz wiedzieć, gdzie i kiedy obserwować zieloną kometę 2023. Tym bardziej, że jak podają specjaliści, będzie ona widoczna gołym okiem!

Pogodowy ARMAGEDON w lutym 2023! Chwila spokoju i BURZA śnieżna

Naładujesz samochód elektryczny w trakcie jazdy | ESKA XD - Prosto z salonu #65

Zielona kometa 2023 - kiedy?

Kometa C/2022 E3, zwana też zieloną kometą, będzie widoczna gołym okiem! Kosmiczny obiekt, o którym usłyszeliśmy w marcu zeszłego roku, zbliży się do Ziemi już 1 lutego, jednak najbardziej widoczny będzie następnego dnia. Astrolodzy podają, że kometę będzie można obserwować nawet przez 10 dni lutego, jednak to właśnie w pierwszych dniach miesiąca będzie ona świecić najjaśniej.

Niestety, jak podaje autor fanpage'a Z głową w gwiazdach, nie powinniśmy nastawiać się na tak fascynujące widoki, jakie prezentowane są na grafikach. Nie dość, że zielona kometa będzie widoczna gołym okiem z dala od świateł miast, to jej wygląd może nie usatysfakcjonować wyczekujących. Mimo wszystko warto jednak spojrzeć niebo, bo tak jak wspomnieliśmy, kometa C/2022 E3 po raz ostatni gościła na niebie 50 tysięcy lat temu!

Sonda
Będziesz obserwować zieloną kometę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE