(NIE UŻYWAĆ) Kometa na niebie

i

Autor: Bridgeman Images/East News

Zielona kometa 2023 - gdzie i kiedy obserwować? Czy będzie widoczna gołym okiem?

2023-02-05 17:09

Zielona kometa na niebie to coś, czego nie można przegapić! Kosmiczny obiekt, który był ostatnim razem widoczny 50 tysięcy lat temu, ponownie będzie możliwy do zaobserwowania i to gołym okiem. Sprawdźcie, kiedy i gdzie wypatrywać C/2022 E3 (ZTF)?

Zielona kometa luty 2023 - kiedy obserwować? Kometa C/2022 E3, którą odkryto w marcu ubiegłego roku, ponownie pojawi się na niebie, zachwycając miliony mieszkańców naszej planety. Astronomowie Bryce Bolin i Frank Masci z Obserwatorium Palomar w Kalifornii jako pierwsi dostrzegli obiekt, który przecinał Jowisza i początkowo zaklasyfikowali go jako jedną z planetoid. Wskutek dalszych badań i obserwacji okazało się, że nie mieli racji. Zielona kometa, która swoją nazwę zawdzięcza wytwarzającej aurze, na którą wpływa fakt, że składa się z lodu, zamrożonych gazów, pyłu oraz skał, jest kometą długookresową. To oznacza mniej więcej tyle, że jej podróż po orbicie przebiegającej przez wnętrza Układu Słonecznego jest bardzo długa. Kometa C/2022 E3 najprawdopodobniej pochodzi z Obłoku Oorta i po raz ostatni była widoczna... aż 50 tysięcy lat temu! Jako że kolejna taka okazja może się już nigdy nie powtórzyć, warto już teraz wiedzieć, gdzie i kiedy obserwować zieloną kometę 2023. Tym bardziej, że jak podają specjaliści, będzie ona widoczna gołym okiem!

Pogodowy ARMAGEDON w lutym 2023! Chwila spokoju i BURZA śnieżna

Naładujesz samochód elektryczny w trakcie jazdy | ESKA XD - Prosto z salonu #65

Zielona kometa 2023 - kiedy?

Kometa C/2022 E3, zwana też zieloną kometą, będzie widoczna gołym okiem! Kosmiczny obiekt, o którym usłyszeliśmy w marcu zeszłego roku, zbliży się do Ziemi już 1 lutego, jednak najbardziej widoczny będzie następnego dnia. Astrolodzy podają, że kometę będzie można obserwować nawet przez 10 dni lutego, jednak to właśnie w pierwszych dniach miesiąca będzie ona świecić najjaśniej.

Niestety, jak podaje autor fanpage'a Z głową w gwiazdach, nie powinniśmy nastawiać się na tak fascynujące widoki, jakie prezentowane są na grafikach. Nie dość, że zielona kometa będzie widoczna gołym okiem z dala od świateł miast, to jej wygląd może nie usatysfakcjonować wyczekujących. Mimo wszystko warto jednak spojrzeć niebo, bo tak jak wspomnieliśmy, kometa C/2022 E3 po raz ostatni gościła na niebie 50 tysięcy lat temu!

Sonda
Będziesz obserwować zieloną kometę?