Zakaz wychodzenia z domu. #zostańwdomu i sprawdź, co warto zrobić!

2020-03-24 13:41
https://www.eska.pl/tag/zostanwdomu,tg-qyQf-GSHi-1AGX/
Autor: pixabay.com https://www.eska.pl/tag/zostanwdomu,tg-qyQf-GSHi-1AGX/

Rząd wprowadza nowe zaostrzenia, które niebawem wejdą w życie. Wszystko związane jest z panującą sytuacją w kraju, która dotyczy pandemii koronawirusa. Czy nie będziemy mogli wychodzić z domów i przemieszczać się między miastami? Sprawdź na ESKA.pl, jakie zmiany wprowadza Rząd.

We wtorek 24 marca 2020 roku Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Rząd wprowadza nowe zaostrzenia w walce z pandemią koronawirusa. Od jutra, czyli środy 25 marca zostanie wprowadzony zakaz wychodzenia z domów bez wyraźnej życiowej potrzeby. Zakaz dotyczy nie tylko wychodzenia na dwór, ale również przebywania w zgromadzeniach, m.in: lasy, parki, place zabaw czy bulwary. Ważne jest to, że zakaz dotyczy zgromadzeń powyżej dwóch osób (nie dotyczy tylko rodzin). Zaostrzone warunki kwarantanny wykluczają jednak sprawy życiowo konieczne, takie jak: wizyta u lekarza, zakupy spożywcze, wizyta w aptece, wyprowadzenie psa oraz wyjście do pracy. Dodatkowo jeśli chodzi o środki komunikacji, Premier podał informację, że w autobusach miejskich oraz tramwajach może być tylko tylu pasażerów, ile jest miejsc siedzących (co ważne, po podzieleniu przez dwa). W pracy można wychodzić na kawę tylko po dwie osoby. Sklepy spożywcze, budowlane, drogerie czy apteki pozostają otwarte - jednak należy przestrzegać w nich nowych zasad. Jeśli chodzi o pomoc osobom starszym jest to jak najbardziej dozwolone, ale oczywiście z zachowaniem nowych zaleceń. Wszelkiego rodzaju obrzędy, m.in.: pogrzeby czy śluby, organizowane będą przy ograniczonej liczbie osób. W takich obrzędach liturgicznych może uczestniczyć tylko 5 osób (nie licząc kapłanów oraz ministrantów). Póki co, Rząd nie chce wprowadzić na razie zakazu dotyczącego zakrywania ust oraz nosa w miejscach publicznych, tak jak ma to miejsce w Czechach. Aktywność ma być maksymalnie ograniczona, po to aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii i zadbać o nasze zdrowie, a także naszych bliskich.

Ważna informacja jest taka, że policja będzie na bieżąco wszystko kontrolować i oceniać. Jeśli nie będziemy spełniać wyżej wymienionych zaleceń możemy zapłacić wysoką karę finansową w kwocie do 5000zł. Rząd chce, aby po Świętach Wielkanocnych każdy mógł wrócić normalnie do pracy, a uczniowie do szkół. Chce, aby odbyły się egzaminy ósmoklasistów, matury oraz majowe wybory. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił również, że póki co nie ma powodów, aby odwoływać ważne testy uczniów. Nowe zaostrzenia będą obowiązywały do 11 kwietnia 2020 roku.

Podstawą prawną wprowadzenia dzisiejszych rozwiązań w życie, jest ustawa o chorobach zakaźnych.

Seriale, które warto teraz nadrobić: #zostańwdomu

Co robić w domu podczas kwarantanny? #zostańwdomu

Ze względu na zakaz, który został ogłoszony we wtorek 24 marca przez Premiera Mateusza Morawieckiego, należy zostać w domu i przestrzegać oficjalnych zaleceń. Razem z Radiem Eska, specjalnie dla Was przygotowaliśmy wiele atrakcji, które z pewnością umilą Wam czas w domu. Wszystkie kreatywne pomysły, ciekawe tytuły książek, filmów czy popularnych seriali, znajdziecie klikając w hashtag #zostańwdomu

Jacek Dukaj - Katedra - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne /e/
Najnowsze