Zakaz używania telefonów w szkołach - to koniec korzystania z Insta i TikToka na przerwach?

2020-02-24 14:32
Uczniowie
Autor: TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER

W dzisiejszych czasach smartfon jest rzeczą bez której prawdopodobnie większość społeczeństwa nie wychodzi z domu. Telefon oraz aplikacje takie jak Messenger, Snapchat, TikTok czy Instagram, są nieodłącznym elementem życia codziennego, szczególnie w świecie nastolatków. Czy nowy przepis z zakazem używania telefonów komórkowych w szkołach wejdzie w życie? Czy uczniowie mają się o co martwić?

Kwestia wprowadzenia zakazu używania telefonów komórkowych przez uczniów w szkołach, jest tematem, który wraca jak bumerang. Niestety ta sprawa często zostaje poruszana ze względu na fakt, iż młodzież w dzisiejszych czasach znacznie uzależniła się od internetu oraz smartfonów. Młodzi potrafią korzystać z nich w szkole nie tylko na przerwach, ale również podczas zajęć lekcyjnych. Konsekwencje do jakich prowadzi nadmierne korzystanie z nowych technologii to przede wszystkim zamykanie się na kontakty z rówieśnikami. Dodatkowo, niepokojące jest używanie telefonów na lekcjach, co prowadzi do braku skupienia oraz pogorszeniu wyników w nauce. Czy nowa zmiana wejdzie w życie? Czy uczniowie od nowego roku szkolnego, przejdą na smartfonowy detoks?

W tej szkole nie wyślą snapa i nie opublikują nowego zdjęcia na Instagramie.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Zakaz używania telefonów w szkołach?

Podczas odbywającego się spotkania Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie, zostały omówione kwestie wprowadzenia zakazu używania smartfonów w szkołach. Na taki pomysł wpadło Ministerstwo Cyfryzacji, ponieważ wśród młodzieży zauważalny jest problem uzależnienia od internetu. Aby wprowadzić takie zmiany, Ministerstwo musiałoby zmienić przepisy. Do tej pory zgodnie z art. 99 ustawy - Prawo oświatowe obowiązki ucznia, określane były w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków m.in. w zakresie warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. W Polsce znajdują się szkoły, które w swoim statucie umieszczają informację o zakazie korzystania ze smartfonów podczas lekcji i takie, które określają dowolność. Są także takie placówki, które całkowity zakaz wprowadziły na własną rękę.

A Ty potrafiłbyś wytrzymać bez telefonu?

Najnowsze