Zaduszki 2019 - sklepy otwarte w długi weekend. Gdzie na zakupy 2.11.2019?

2019-11-02 10:54 A.D.
Zaduszki
Autor: East News / PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Zaduszki to dzień, który obchodzimy na początku listopada każdego roku. Wypadają one dzień po Wszystkich Świętych i są czasem zadumy i refleksji nad naszym życiem. Są one również wolne od szkoły i studiów. W 2019 Zaduszki przypadają w połowie długiego weekendu listopadowego. Czy tego dnia sklepy będą zamknięte? Gdzie zrobić zakupu 2.11.2019? Sprawdźcie już teraz na ESKA.pl!

Zaduszki to czas spokoju i refleksji. Tego dnia powinniśmy w całości nasze myśli poświęcić tym, którzy odeszli. Jego inne nazwy to Dzień Zaduszny, Święto Zmarłych, lub Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W kościele jest on ściśle powiązany z obchodami Wszystkich Świętych. Zaduszki ściśle powiązane są również z dawnymi tradycjami pogańskimi. Właśnie w tym okresie odbywały się niegdyś Dziady, ludowe święto, które miało pomóc odnaleźć właściwą drogę zagubionym duszom. Celtowie swój rok kalendarzowy zaczynali właśnie od listopada, dlatego niektórzy uważają, że tradycja może sięgać korzeniami nawet tam. W Polsce jeszcze w XIX wieku wierzono, że nie powinno się w noc zaduszkową opuszczać domu, by nie spotkać dusz, które opuściły czyściec. Istnieje również legenda, że najbardziej pobożni ludzie mogli wtedy zobaczyć z ukrycia, jak o północy zmarli udają się do kościoła. Niektóre zwyczaje i wierzenie pomieszały się obecnie z obchodami Halloween. Zaduszki 2019 przypadają w sobotę 2.11.2019. Czy tego dnia sklepy są otwarte? Gdzie zrobimy zakupy? 

Zaduszki 2019 - sklepy otwarte czy zamknięte 2.11.2019? 

W sobotę 2 listopada sklepy będą otwarte. Udać będziemy się mogli również do restauracji czy kina. Dopiero 3.11.2019 jest niedzielą niehandlową. Warto więc przygotować się dzień wcześniej i zaopatrzyć odpowiednio nasze lodówki. 

Najnowsze