Pyszne pl

i

Autor: Materiały prasowe

STYL ŻYCIA

Z jakim smakiem tegoroczni maturzyści będą wspominać czas egzaminów?

2024-05-20 11:29 Materiał sponsorowany

Są takie potrawy, których smak pamiętamy przez długie lata. Zwłaszcza, jeżeli towarzyszyły najważniejszym momentom naszego życia. Sprawdźmy, z jakimi potrawami tegoroczni maturzyści zapamiętają ten okres.

Pamiętacie swój pierwszy posiłek po maturze? Albo co dodawało Wam energii podczas nauki?

Stres i presja związana z maturą oraz wyborem studiów to duże obciążenie emocjonalne. Jak w tym trudnym okresie zadbać o samopoczucie? Bardzo ważna jest odpowiednia dieta - zarówno dla ciała, jak i dla ducha. A o obie te sfery dba comfort food, czyli ulubione jedzenie, które budzi pozytywne emocje i wspomnienia, odpręża i przywraca dobry nastrój.

Uszczęśliwiające jedzenie to jeden z czterech tegorocznych trendów ogłoszonych w Raporcie Food Trendów Pyszne.pl. Wyjaśniamy, na czym polega i jak wcielić go w życie, by stresujące dni egzaminów nabrały dobrego, kojącego smaku.

Mood food – co to takiego?

Nadmiar bodźców, dużo nauki, zdenerwowanie związane z egzaminami i wyborem właściwej ścieżki zawodowej – to wszystko może negatywnie wpływać na równowagę emocjonalną i samopoczucie. Oczywiście, kluczem jest odpowiedni balans pomiędzy codziennymi obowiązkami a relaksem, ale niezwykle istotny wpływ na dobry nastrój mają drobne przyjemności – w tym jedzenie.

Bartosz Kańtoch z ESKI zapytał maturzystów o to, jak oceniają trudność egzaminów i jakie pyszności zafundują sobie na poprawę nastroju. Większość pytanych uczniów zgodnie przyznała, że pytania egzaminacyjne nie były dla nich wielkim wyzwaniem i poradzili sobie z nimi całkiem dobrze. Po czterech godzinach intensywnego wysiłku umysłowego zdenerwowanie zastąpił silny głód. Na co mieli wtedy największą ochotę? Wśród odpowiedzi pojawiały się dania kuchni z całego świata, jak np. sushi czy makaron, a także dania typu fast food.

Pyszne.pl. Tegoroczni maturzyści wspominają czas egzaminów

Jak widać nie ma jednego przepisu na comfort food. Określić tak możemy wszystkie dania, które wprowadzają w dobry nastrój, przywołują miłe chwile, uspokajają i relaksują. I chociaż to kwestia bardzo indywidualna, to według raportu Pyszne.pl większość z nas uszczęśliwiają dania tradycyjne, które kojarzą się z atmosferą domowego ciepła i bezpieczeństwem, czyli np. pierogi lub rosół.

Przełam schematy i przyzwyczajenia

Mood food to określenie nie tylko konkretnych potraw, ale naszego podejścia do jedzenia. Nie trzymamy się już tak restrykcyjnie "idealnych" diet, ale słuchamy swoich potrzeb i dostosowujemy posiłki do swojego trybu życia. Zapominamy więc o "guilty pleasure", a uczymy się pozwalać sobie na małe przyjemności bez poczucia winy!

Mitem jest też to, że komfortowe jedzenie nie jest zdrowe. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, co nam służy, więc nauczyliśmy się wybierać zdrowsze opcje. W badaniu Pyszne.pl aż 38% osób wskazało owoce i warzywa jako to, co poprawia im nastrój. A gdy potrzebujemy zastrzyku energii, zamiast po kolejną filiżankę kawy coraz częściej sięgamy po pełne witamin batony mocy lub inne "superfoods".

Jedzenie, które uszczęśliwia

Ulubione dania będą doskonałym towarzyszem podczas maturalnej zawieruchy. Niech twoje menu w tym czasie obfituje w potrawy, które zachwycają pysznym smakiem i wywołują na twarzy szeroki uśmiech. To może być ulubiona pizza, makaron, sushi albo coś słodkiego. Powtarzasz jeszcze materiał przed egzaminami, a może już zaczynasz świętować najdłuższe wakacje w życiu? Niezależnie od sytuacji, wszystkie ulubione dania zamówisz przez aplikację Pyszne.pl prosto do domu!