WRPO Leszno

i

Autor: Eska WRPO Leszno

Wykluczenie społeczne dzieci. Jak im pomóc?

2018-11-28 12:05

Wykluczenie społeczne to problem, który co raz częściej dotyka osoby starsze, ubogie i niepełnosprawne. Ale także dzieci - szczególnie te, które dorastają w rodzinach zastępczych. By im skutecznie pomóc realizowane są różne programy.

Często wspierane pieniędzmi z Unii Europejskiej. Tak było w Powiecie Kościańskim, gdzie przez dwa lata realizowany był projekt "Tęcza". - Projekt skierowany był do osób zagrożonych ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym. Przede wszystkim rodziny z dziećmi niewydolne wychowawczo, osoby niepełnosprawne, osoby pełniące funkcje rodzin zastępczych oraz dzieci, które w tych rodzinach zastępczych są umieszczone. Były to warsztaty psychologiczne, było poradnictwo specjalistyczne, poradnictwo prawne. Były usługi dla osób niepełnosprawnych dotyczące fizjoterapii, byli asystenci zatrudniani dla rodzin i osób niepełnosprawnych. Były zajęcia dla osób starszych, była szkoła dla rodziców prowadzona. Mieliśmy też takie zadanie, likwidacja barier architektonicznych - podsumowyje Małgorzata Przybyła, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie.

Kamila Mocek: jestem rodziną zastępczą zawodową, mam pod opieką czwórkę dzieci. Takie programy, jak „Tęcza” na pewno są programami potrzebnymi, pożytecznymi. Mamy wtedy okazję do spotkania się, do dowiedzenia się różnych rzeczy od fachowców.

Z programu Tęcza przez dwa lata skorzystało ponad 250 osób. Większość to rodziny zastępcze. Program sfinansowała Unia Europejska w ramach WRPO 2014+. Unijne wsparcie można otrzymać nie tylko na projekty społeczne - na jakie inne? O tym przeczytacie na stronie wrpo.wielkopolskie.pl. A nauczycieli i uczniów wielkopolskich szkół zapraszamy do udziału w konkursie Młodzi wiedzą o Funduszach, szczegóły znajdziecie na wrpo.wielkopolskie.pl.

WRPO Leszno

i

Autor: Eska WRPO Leszno

Jak unijne pieniądze zmieniają południową Wielkopolskę - o tym w kolejnych wydaniach audycji. Zmieniamy Wielkopolskę – czyli o funduszach europejskich dla Leszna i okolic. Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.