Wydział kartografii w starostwie w Lesznie przeszwedł poważne zmiany

i

Autor: Fot. ydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami w Lesznie

Wydział kartografii w starostwie w Lesznie przeszedł poważne zmiany

2018-06-22 16:52

Tony papierów i setki kartonów, a w nich dokumenty, mapy i schematy. Do niedawna wydział kartografii w starostwie powiatowym w Lesznie zalewało papierowe tsunami. 

Z pomocą przyszła Unia Europejska. Papiery zamieniane są na megabajty a zamiast zawalonych kartonami magazynów ustawiono komputery. Jak mówi Piotr Mańkowski geodeta powiatowy to wszystko dla naszych klientów, którzy by skorzystać z przechowywanych w komputerach danych nie będą musieli wychodzić z domu .

- Odbiorcami projektu będą przedsiębiorcy, geodeci, wykonawcy prac geodezyjnych, będą też to komornicy. Następną grupą odbiorców będą obywateli i przedsiębiorcy. Są to takie dokumenty jak wypisy z rejestru gruntów, kopie mapy ewidencyjnej, kopie mapy zasadniczej - dodaje mężczyzna.Robota przy skanowaniu dokumentów jest olbrzymia. Na postać cyfrową zamieniane są mapy i akta sięgające 150 lat wstecz. - Było tego bardzo dużo - około 150 kartonów, tej dokumentacji, ona zajmuje kilka pokojów u nas w starostwie powiatowym - tłumaczy Piotr Mańkowski.

Wydział kartografii w starostwie w Lesznie przeszwedł poważne zmiany

i

Autor: Fot. Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami w Lesznie

Prace powoli dobiegają końca. Działa już strona internetowa oferująca dostęp do zasobów kartograficznych starostwa powiatowego. Ich cyfryzacja trwała prawie 4 lata. Realizacja projektu była możliwa dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej - ta dorzuciła pond 3 miliony złotych.  Projekt realizowany przez powiat leszczyński, jest jednym spośród wielu projektów WRPO 2014+, realizowanych przez inne powiaty wielkopolski, w ramach cyfryzacji geodezyjnych rejestrów publicznych. A na co jeszcze można uzyskać dofinansowanie unijne, dowiesz się odwiedzając stronę wrpo.wielkopolskie.pl.

Wydział kartografii w starostwie w Lesznie przeszwedł poważne zmiany

i

Autor: Fot. Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami w Lesznie

Jak unijne pieniądze zmieniają Okręg Leszczyński - o tym w kolejnych wydaniach audycji: Zmieniamy Wielkopolskę – czyli o funduszach europejskich dla Leszna i okolic. Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.