Włochy wygrały Euro i Eurowizję w tym samym roku. To pierwszy taki przypadek

2021-07-12 10:36
Euowizja i Euro 2020
Autor: Flick.com/ Marco Verch Professional Photographer (CC BY 2.0); EBU / Stijn Smulders

Włochy mają ogromne powody do radości. 2021 to zdecydowanie ich rok! Udało im się osiągnąć coś, czego do tej pory nie zrobił żaden naród. W tym samym roku wygrali dwa ważne wydarzenia - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz Konkurs Piosenki Eurowizji. Są jednak państwa, które były blisko tego osiągnięcia.

Włochy to kraj, o którym mówi cały świat. Włosi mają ogromne powody do radości, ponieważ ich kraj odnosi wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej. Ich dobra passa rozpoczęła się w maju 2021, kiedy rockowy zespół Maneskin niespodziewanie stał się faworytem ekspertów do wygrania 65. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbywał się w Rotterdamie. Nie pomylili się. Grupa młodych muzyków przyleciała do Rzymu z kryształowym mikrofonem, trofeum Eurowizji. Ich kolejne sukcesy rozpoczęły się wraz ze startem Euro 2020. W meczu otwarcia z Turcją zaskoczyli pokonując rywali wynikiem 3:0. Już wtedy zaczęto podejrzewać, że Włochy wrócą do światowej czołówki footballu. Przypominamy, że jeszcze 3 lata temu reprezentacji Włoch zabrakło na Mistrzostwach Świata w Rosji. Teraz udowodnili, że nadal są w formie i podczas finałowego meczu na stadionie Wembley w Londynie pokonali Anglików i zdobyli tytuł Mistrza Europy.

Eurowizja 2021. Zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji

Włochy wygrały Euro 2020 i Eurowizję 2021

Włochy to pierwszy kraj w historii, który wygrał Euro i Eurowizję w tym samym roku. Choć tytuł Mistrza Europy przypadł im za 2020 rok, z powodu pandemii koronawirusa turniej rozegrano z rocznym opóźnieniem. Do tej pory żadne państwo nie wygrało Mistrzostw Europy w piłce nożnej i najważniejszego konkursu muzycznego w Europie w jednym roku. Blisko było jednak dwa razy.

W 2004 roku Grecja zdobyła tytuł Mistrza Europy, a w 2005 Helena Paparizou wygrała Eurowizję z piosenką My Number One. Podobnie było w przypadku Portugalii. W 2016 wygrali Euro, a rok później Eurowizję dzięki Salvadorowi Sobralowi. W obu przypadkach między jednym zwycięstwem a drugim minęło mniej niż 12 miesięcy, jednak zwycięstwa przypadły w dwóch różnych latach.

Najnowsze