Willem Einthoven w Google Doodle 21.05.2019. FAKTY i CIEKAWOSTKI o odkrywcy EKG

2019-05-21 15:48
Willem Einthoven - EKG to jego odkrycie! Kim jest bohater Google Doodle 21.05.2019?
Autor: Google Doodle 21.05.2019 Willem Einthoven - EKG to jego odkrycie! Kim jest bohater Google Doodle 21.05.2019?

Willem Einthoven to pionierski naukowiec i zdobywca nagrody Nobla! Wynalazek holenderskiego uczonego stosowany jest w medycynie od ponad 100 lat. W związku z tym jedna z najpopularniejszych przeglądarek na świecie postanowiła uczcić rocznicę urodzin Einthovena. Kim jest odkrywca EKG? Przekonajcie się i poznajcie go bliżej na ESKA.pl!

Willem Einthoven - EKG to jego odkrycie, które pomaga lekarzom w wykryciu wad serca u pacjentów! Wynalazek holenderskiego uczonego jest jednym z najczęściej stosowanych urządzeń diagnostycznych w medycynie. EKG Willema Einthovena używane jest od ponad 100 lat. W czasach życia odkrywcy elektrokardiogramu, wymagały od pacjenta zanurzenia obu rąk i jednej stopy w wiaderkach roztworu soli. Następnie urządzenie wytwarzało ruchomy ślad na papierze milimetrowym i obrazowało lekarzowi rytm serca, w czasie pompowania krwi w ciele. 

ZOBACZ: Facebook mocno zmieni wygląd! Nowy Messenger i koniec z niebieskim kolorem

Willem Einthoven - kim był?

Willem Einthoven urodził się 21 maja 1860 roku w Semarang, a zmarł 29 września 1927 roku w Lejdzie. Był holenderskim histologiem, fizjologiem i zdobywcą Nagrody Nobla w 1924 roku. Na co dzień w dorosłym życiu pracował na Uniwersytecie w Lejdzie, jako profesor. Dostał się do londyńskiego Royal Society, czyli towarzystwa naukowego, w którym obecni byli tylko najlepsi z najlepszych naukowców.

W młodym wieku zainteresował się elektryczną aktywnością serca po obejrzeniu surowego urzadzenia, który opracował August Waller, brytyjski fizjolog. Urządzenie Wallera zbudowane było z cienkiego cylindra szklanego wypełnionego rtęcią i kwasem siarkowym. Nie pokazywało jednak dokładnych obrazów pracy serca, więc Einthoven opracował lepszy sposób, zwany galwanometrem strunowym. Jego EKG składało się z bardzo cienkiego filamentu kwarcowego pokrytego srebrem. Einthoven po raz pierwszy użył wynalazku w 1902 roku. Ślad pokazał przebieg trzech "szczytów" i dwóch dolin po każdym uderzeniu serca. Użył liter oznaczających cechy: P, Q, R, S i T, które obowiązują do dziś.

Najnowsze