Wigilia 2020 - wolne czy nie? Czy 24 grudnia to dzień wolny od pracy?

2020-12-10 14:55 MK
Wigilia
Autor: MONKPRESS/East News

Przyszedł grudzień, a to oznacza, że do świąt Bożego Narodzenia zostało już bardzo niewiele czasu. Tradycyjnie, jak co roku, pojawia się dylemat - czy Wigilia to dzień ustawowo wolny od pracy? W grudniu można wyróżnić kilka takich dni. Czy 24 grudnia jest jednym z nich? Sprawdź już teraz.

Wigilia - wolne 24 grudnia czy nie? To pytanie wraz z nadejściem grudnia zaczyna zadawać sobie coraz więcej osób. Choć w kalendarzu mamy zaledwie kilkanaście dni ustawowo wolnych od pracy, to wielu Polaków zapomina, kiedy one wypadają. Zapewne spowodowane jest to faktem, że żyjemy w ciągłym pędzie. Jednym z dni, które co roku budzą najwięcej wątpliwości jest Wigilia, czyli dzień, w którym spotykamy się ze swoimi rodzinami i bliskimi, by wspólnie świętować najbardziej magiczny czas w całym roku.

Jako że wypadająca 24 grudnia Wigilia wymaga wielu godzin przygotowań i kojarzy się ze wspólnym świętowaniem przy stole, eleganckim nastrojem i odpoczynkiem, to często błędnie utożsamiamy ją z dniem wolnym od pracy. Wigilia nie jest bowiem jednym z zestawu dni ustawowo wolnych od pracy i zajęć szkolnych. W związku z tym, że jest to jednak uroczysty dzień, wielu pracodawców decyduje się na skrócenie godzin pracy swoich pracowników.

Wigilia dniem wolnym od pracy?

W grudniu dniami ustawowo wolnymi od pracy jest 25 i 26 grudnia. 24 grudnia, w Wigilię, otwarte są zarówno supermarkety, jak i urzędy. Warto mieć jednak na uwadze, że często są one zamykane wcześniej niż w pozostałe dni robocze, by pracownicy mieli czas przygotować się do wieczerzy. Informacje o zmianach w godzinach pracy ogłaszane są na stronach internatowych poszczególnych punktów oraz na drzwiach.

Najnowsze