Wielkanoc 2021 - kiedy zaczyna się Wielki Post i ile trwa? [NAJWAŻNIEJSZE DATY]

2021-03-26 11:43 ek
wielkanoc
Autor: KFP/REPORTER/EastNews

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Wtedy nie tylko święcimy pokarmy, dzielimy się jajkiem, ale także przeżywamy mękę Jezusa Chrystusa, a następnie celebrujemy jego Zmartwychwstanie. Kiedy wypada Wielkanoc w 2021 roku? Kiedy zaczyna się Wielki Post i ile trwa? Najważniejsze daty związane ze świętami wielkanocnymi, znajdziecie w artykule poniżej.

Wielkanoc 2021 - kiedy zaczyna się Wielki Post i ile trwa? To zastanawia wiele osób, dlatego w tym artykule znajdziecie najważniejsze informacje na ten temat. Wiosenne, wielkanocne święta zbliżają się wielkimi krokami. To bez dwóch zdań jedna z najważniejszych dat w życiu każdego katolika. Dlaczego? Otóż święta wielkanocne zostały ustanowione na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i nie posiadają stałej daty, tak jak w przypadku Bożego Narodzenia. Wielkanoc wypada zawsze między 22 marca, a 25 kwietnia, dokładniej w pierwszą niedzielę po pierwszej, wiosennej pełni Księżyca, czyli Paschalnej. Jak wiosenne święta wypadają w takim razie w 2021 roku? Otóż Wielkanoc w tym roku przypada 4 kwietnia. Wcześniej jednak, każdą wierzącą osobę czeka czas pokuty i nawrócenia, czyli Wielki Post, a także Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień.

Beszamel - Mazurki wielkanocne – historia, tradycja, sposoby zdobienia

Wielkanoc 2021 - ile trwa Wielki Post [DATA]

W kościele katolickim Wielkanoc poprzedzona jest okresem Wielkiego Postu, który trwa łącznie 40 dni. Jest to nic innego jak czas nawrócenia i pokuty wiernych, którzy w wyciszeniu przygotowują się na najważniejsze święta w ich wierze. Wielki Post zaczyna się od Środy Popielcowej, która w 2021 wypada 17 lutego, a kończy się w Wielką Sobotę. Post polega na powstrzymywaniu się od wszelkich hucznych zabaw, a także na wyciszeniu się i pracą nad sobą.

Wielkanoc 2021- Wielki Tydzień

W chrześcijaństwie Wielki Tydzień to uroczysty czas, który upamiętnia ostatnie dni Jezusa Chrystusa i tym samym przygotowuje wiernych do największego i najważniejszego święta - Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu jest Triduum Paschalne. W 2021 roku ten czas rozpoczyna się 1 kwietnia, ponieważ wtedy wypada właśnie Wielki Czwartek.

Wielkanoc 2021 - Niedziela Palmowa

Kiedy jest Niedziela Palmowa w 2021 roku? Niedziela Palmowa, zwana także Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna się w Kościele katolickim w Wielki Tydzień. W tym roku upamiętnienie triumfalnego wjazdu Jezusa wraz z uczniami do Jerozolimy na Święto Paschy wypada 28 marca (oczywiście w niedzielę).

Najnowsze