Wielkanoc 2020 kalendarz. Jak wypadają święta wielkanocne [DATA, DNI WOLNE]

2020-04-09 16:03 EK
Wielkanoc 2020 kalendarz. Jak wypadają święta wielkanocne [DATA, DNI WOLNE]
Autor: pixabay.com Wielkanoc

Wielkanoc to bez wątpienia najważniejsze święta dla każdej osoby wierzącej. Niestety w tym roku, każdy z nas będzie musiał obchodzić je inaczej z uwagi na panującą sytuację w kraju, związaną z koronawirusem. Jak w tym roku wypadają święta wielkanocne oraz kiedy są dni wolne od szkoły, a także pracy? Takich informacji dowiecie się czytając nasz artykuł na ESKA.pl.

Wielkanoc jest ważnym świętem w życiu każdego katolika. Święto zostało ustanowione na pamiątkę zmartwychwstania Pana Jezusa. Co ciekawe, wiosenne święta nie posiadają jednej stałej daty, tak jak jest to w przypadku Świąt Bożego Narodzenia. Wielkanoc może wypadać pomiędzy 22 marca, a 25 kwietnia. Dzieje się tak, ponieważ wszystko zależy od astrologii. Święta wielkanocne wypadają zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej, wiosennej pełni Księżyca, czyli tak zwanej paschalnej, która przypada po 21 marca. Taka zasada została ustanowiona w 325 roku, podczas Soboru Nicejskiego. Mimo, że Wielkanoc jest świętem ruchomym, zawsze wypada w niedzielę. Dla wielu wierzących osób, to właśnie te święta są najważniejszym świętem religijnym. Zanim jednak przystąpią do świętowania i wszelkich jego obchodów, muszą się do nich odpowiednio przygotować. Takim przygotowaniem jest Wielki Post, który trwa łącznie 40 dni. Zaczyna się od Środy Popielcowej, a kończy się w Wielką Sobotę. Post polega na powstrzymywaniu się od wszelkich zabaw, oraz na wyciszeniu się i pracą nad sobą. Kiedy w tym roku wypadają święta wielkanocne? I jak będzie to wyglądało w następnych latach?

Fafa z Suchara Codziennego śpiewa hit Stachursky'ego! Czekamy na duet!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wielkanoc 2020 - kiedy wypadają święta i jakie są dni wolne?

Każda wierząca osoba, rozpoczyna celebrowanie świąt Wielkanocnych od tzw. Wielkiego Tygodnia. Przeżywanie Ostatniej Wieczerzy, Męki Jezusa Chrystusa, a także innych ważnych obrzędów odbywa się od czwartku do soboty. W tym roku Wielki Czwartek, Piątek oraz Wielka Sobota wypadają od 9 do 11 kwietnia, jednak nie są to dni wolne od pracy. Ustawowo wolna jest tylko Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny. Warto wspomnieć jeszcze o uczniach. Ich wiosenne ferie, związane ze świętami odbywają się od czwartku 9 kwietnia, do wtorku 14 kwietnia.

Podsumowując, dniami wolnymi od pracy są:

  • 12 kwietnia - Wielkanoc
  • 13 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny

Jako ciekawostkę, warto dodać, że w kolejnych latach święta wielkanocne będą wypadać w następujące dni:

  • 2021 – 4 kwietnia
  • 2022 – 17 kwietnia
  • 2023 – 9 kwietnia.

Najnowsze