Danie mięsne

i

Autor: Pixabay.com/Tumisu (Pixabay License)

Wielka Sobota 2022 - kiedy można jeść mięso?

2022-04-15 15:01

Wielka Sobota to ważny dzień dla chrześcijan, ponieważ poprzedza niedzielę wielkanocną. Wiele osób zastanawia się, czy można wtedy jeść mięso. Wielki Tydzień wiele osób kojarzy z postem i niektórzy nie wiedzą, czy niejedzenie mięsa obowiązuje tylko w piątek, czy także w inne dni. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wielka Sobota to dzień, który obchodzimy dzień przed Wielkanocą. Święta kojarzą się ze spotkaniami z rodzinami i przyjaciółmi. Z tej okazji tradycyjnie zasiadamy przy stołach, aby ucztować w gronie najważniejszych dla nas osób. Na obiad przygotowujemy najlepsze dania. Często są to wykwintne potrawy mięsne. Z pewnością wiele osób wierzących zastanawia się, czy w Wielką Sobotę mogą już spróbować potraw i zjeść obiad z z kawałkiem mięsa. Dzień wcześniej jest Wielki Piątek, kiedy miał umrzeć Jezus Chrystus. Jego ciało leżało w grobie aż do niedzieli wielkanocnej, dlatego niektórzy nie wiedzą, czy w sobotę nadal obowiązuje post.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2022 - kreatywne życzenia. Kartki wielkanocne, gify, obrazki, wierszyki

ESKA XD #046 LUNCHBOX, CHARLI XCX, ZRANIONE PTAKI, NICOLAS CAGE

Wielka Sobota - czy obowiązuje post?

Postanowiliśmy sprawdzić, czy według Kościoła Katolickiego w Wielką Sobotę można jeść już mięso, a także zakończyć wyrzeczenia związane z Wielkim Postem. Okazuje się, że oficjalnie tego dnia nie obowiązuje już post. Po powrocie z wielkosobotniej liturgii można jeść już dania mięsne, a nawet kosztować potrawy z wielkanocnego koszyka. Niektórzy jednak podtrzymują tradycję wstrzymania się od pokarmów mięsnych aż do śniadania we Wielkanoc. Niektórzy księża zachęcają też, aby stosować się do tej niepisanej zasady.

Wielki Post - jaki jest cel?

Wielkanoc to dla osób wierzących święto na cześć zbawienia. W związku z tym chcą obchodzić ten dzień w czystości, odpowiednio przygotowani na przyjście Chrystusa. Wielki Post ma być więc okresem wyciszenia, który przygotuje duszę na tej wyjątkowy dzień. Wstrzemięźliwość od zabawy i pokarmów mięsnych ma z kolei kształtować charakter i uczyć walki z niebezpiecznymi pokusami.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE