Eurowizja

i

Autor: AP/EAST NEWS

Wielka Piątka Eurowizji zniknie? Takiego zamieszania wokół konkursu jeszcze nie było

2021-05-24 11:05

Eurowizja 2021 już za nami, jednak wyniki największego konkursu muzycznego na świecie wciąż budzą wielkie emocje. Najbardziej dyskutowanym tematem dotyczącym wydarzenia jest sens istnienia tak zwanej Wielkiej Piątki. Eurowizyjni fani zgodnie twierdzą, że Europejska Unia Nadawców powinna zdecydować się na odejście od tej formuły. Dlaczego?

Eurowizja 2021 - wyniki Konkursu Piosenki Eurowizji wywołały debatę publiczną na temat istnienia tak zwanej Wielkiej Piątki. Jak z pewnością doskonale wiedzą wszyscy fani wydarzenia, kraje takie jak Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i Niemcy mają zagwarantowane miejsce w finale, podczas gdy reprezentanci pozostałych krajów muszą walczyć o awans w dwóch półfinałach. Jest to związane z pieniędzmi. Mianowicie chodzi o to, że kraje należące do Wielkiej Piątki płacą największe składki na rzecz Europejskiej Unii Nadawców. Wprowadzenie formuły od lat spotyka się z bardzo dużym sprzeciwem eurowizyjnych fanów, którzy uważają ją za niesprawiedliwą względem pozostałych uczestników konkursu.

W tym roku sens istnienia Wielkiej Piątki został podważony mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. Otwarcie dyskusji na ten temat wywołały miejsca, jakie w ostatecznej klasyfikacji zajęli reprezentanci Hiszpanii, Niemiec, a w szczególności Wielkiej Brytanii, która zarówno od jurorów, jak i publiczności, otrzymała zero punktów.

Sonda
Jak podobał Ci się występ Włoch?

Eurowizja - Wielka Piątka usunięta? 

Wyniki Konkursu Piosenki Eurowizji 2021 sprawiły, że fani zaczęli wystosowywać prośby do EBU o zrezygnowanie z Wielkiej Piątki i wprowadzenie nowych zasad. Jednym z pomysłów jest ten polegający na zagwarantowaniu miejsca w finale tym krajom, które w ubiegłym roku znalazły się w TOP5. W tym roku były to: Włochy, Francja, Szwajcaria, Islandia oraz Ukraina. Europejska Unia Nadawców nie odniosła się jeszcze do próśb wielbicieli konkursu.

Eurowizja 2021. Zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE