Wesela 2020 - WYTYCZNE. Ile osób, od kiedy, odstępy i jak będą wyglądać?

2020-05-27 12:31 RW
Wesela 2020 - WYTYCZNE. Ile osób, od kiedy, odstępy i jak będą wyglądać?
Autor: Tomasz Rytych / REPORTER / EAST NEWS Wesela 2020 - WYTYCZNE. Ile osób, od kiedy, odstępy i jak będą wyglądać?

Wytyczne w sprawie wesel 2020 zostały przekazane! Pary, które zaplanowały przyjęcie na ten rok, długo czekały na pierwsze szczegóły. Przekazano je podczas konferencji prasowej, 27 maja. Jak będą wyglądać wesela 2020? Jakie zasady obowiązują? Ile osób może przebywać w sali weselnej, jakie odstępy muszą zostać zachowane i od kiedy jest możliwość ich organizacji? Wytyczne podsumowaliśmy na ESKA.pl!

Spis treści

  1. Wesele 2020 - wytyczne
  2. Wesele 2020 - ile osób, ilu gości
  3. Wesela w Polsce - konferencja

Wesela 2020 - wytyczne. Ile osób może być na weselu? Od kiedy organizacja jest dozwolona? Zastanawiacie się, jakie odstępy na sali trzeba zachować? Wesela 2020 w Polsce będą wyglądać zupełnie inaczej, niż się do tego przyzwyczailiśmy. Nie tylko para młoda będzie musiała dostosować się do nowych zasad, ale również sala organizująca uroczystość. Mowa o odpowiednim ustawieniu stolików, przydzieleniu odpowiedniej liczby kelnerów, a nawet innym sposobie serwowania przystawek. Wytyczne w sprawie wesel 2020 zostały podane w środę, 27 maja. Dotyczą one wyłącznie liczby osób na przyjęciu. Premier, Mateusz Morawiecki i towarzyszący mu na konferencji prasowej, Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, nie wspomnieli o dokładnych zasadach organizacji przyjęć. 

Jak - w nowej rzeczywistości - będzie wyglądać wesele 2020? Koronawirus wymusił na Głównym Inspektoracie Sanitarnym, a także całym ministerstwie, wprowadzenie nowych zasad, które należy przestrzegać podczas zabawy weselnej. Niektóre pary zdecydowały się przełożyć swoje przyjęcie na późniejszy termin. Wiele osób podjęło decyzję o przeniesieniu przyjęcia ślubnego na przyszły rok.

Wesele 2020 - wytyczne

Wytyczne w sprawie wesel 2020, a dokładniej ich ogłoszenie, to wyczekiwany moment przez wszystkich, którzy w tym roku zamierzają stanąć przed kobiercem. Pierwsze pytania w tej kwestii pojawiły się na początku kwietnia, kiedy mieliśmy do czynienia z błyskawicznym wzrostem zachorowań. Wówczas, ani Prezes Rady Ministerów, Mateusz Morawiecki, ani minister zdrowia, Łukasz Szumowski, nie znali odpowiedzi na pytania związane z organizacją przyjęć weselnych. Teraz, gdy pandemia zwolniła i aktualna mapa zachorowań na koronawirusa w Polsce wygląda lepiej niż w kwietniu, podjęto decyzję o luzowaniu obostrzeń związanych z weselami. Wszystko to w ramach czwartego etapu odmrażania gospodarki w nowej normalności. Wesele w Polsce 2020 może być organizowane od 6 czerwca. Weselnicy nie muszą nosić maseczek. 

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego. 

Wesele 2020 - ile osób, ilu gości

Ile osób może być na weselu 2020? Ministerstwo w porozumieniu z GIS podjęło decyzję, że na sali może znaleźć się 150 osób. Wszystko zależy od wielkości sali.

  • Liczba osób: 150 osób - w zależności od wielkości sali weselnej, pomieszczenia, w którym odbywa się przyjęcie;

Wesela w Polsce - konferencja

W pierwszym etapie zwiększono liczbę osób w sklepie oraz w świątyniach, otworzono lasy, parki, a osoby po 13. roku życia mogły przemieszczać się bez opieki dorosłego. Jednocześnie wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust. W drugim etapie otworzono centra handlowe, ale oczywiście wprowadzono limit klientów. Otworzono także instytucje kultury i hotele oraz miejsca noclegowe. Odmrożenie gospodarki w trzecim etapie nastąpiło 18 maja. Otwarto zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, ale oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego. Częściowo otworzono także lokale gastronomiczne. Poinformowano również, że uczniowie od 25 maja mogą skorzystać z korepetycji w szkole - mowa przede wszystkim o uczniach przystępujących do matury i egzaminów ósmoklasisty.

27 maja 2020, podczas konferencji prasowej, ministerstwo poinformowało o otwarciu siłowni i klubów fitness. Podjęto decyzję w sprawie otwarcie kin i teatrów, a także częściowo zniesiono obowiązek zakrywania ust i nosa. Nie trzeba tego robić na świeżym powietrzu, ale w sklepach, galeriach, czy miejscach zamkniętych zalecenie nie zostało zniesione.

Najnowsze