Tak zimno nie było od 2012 roku! Szokujące dane IMGW

Zamieć śnieżna
Autor: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Wyglądacie za okno, a tam... zima na całego! Śnieg po kostki, zamiecie i tworzące się na ulicach korki. Zgodnie z przepowiedniami synoptyków zima ponownie zaatakowała i wszystko wskazuje na to, że jeszcze chwilę z nami zostanie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował raport, z którego wynika, że takiej zimy w lutym nie było od blisko dekady!

Atak zimy w lutym 2021 zaskoczył wszystkich, choć na dobrą sprawę nie powinien. Synoptycy od tygodni zapowiadali powrót ujemnych temperatur i silne opady śniegu w niemalże całym kraju. Niektórzy przepowiadali nawet, że tak zwana bestia ze wschodu będzie jeszcze silniejsza niż w styczniu, kiedy to na termometrach mogliśmy zaobserwować temperatury sięgające -30 stopni. Wyniki badań meteorologów mówią jasno - takiej zimy w Polsce nie było od blisko dekady.

W ostatnich latach zima przebiegała dość łagodnie. Miłośnicy śniegu i zimowej aury byli tym faktem mocno niepocieszeni. Jak wspominają pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w 2019 i 2020 roku o tej porze mieliśmy do czynienia z przedwiośniem, a w niektórych rejonach naszego kraju nawet z wiosną. Teraźniejsza sytuacja pogodowa przypomina tę z 2012 roku, kiedy temperatury były również poniżej normy. Synoptycy przestrzegają, że to nie koniec. Anomalia ma się powiększać.

Atak zimy - luty 2021

Takiej zimy nie było od blisko dekady - alarmują specjaliści i zwracają uwagę na to, by sprawdzać wydawane regularnie ostrzeżenia dla poszczególnych województw w naszym kraju. Wszystko wskazuje na to, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Według prognoz synoptyków mróz nie puści nawet pod wpływem żaru uczuć zakochanych w walentynki. Druga połowa lutego zapowiada się bardzo mroźnie. 

Zima w Szczecinie. "Ale urwał!", czyli najsłynniejsza górka w Polsce zasypana śniegiem
Najnowsze