Szkoły ponownie zamknięte i powrót do nauki zdalnej dla wszystkich? MEN komentuje!

2020-09-24 8:35 Rafał Wróblewski
Szkoły ponownie zamknięte i powrót do nauki zdalnej dla wszystkich? MEN komentuje!
Autor: Tomasz Kawka/East News Szkoły ponownie zamknięte i powrót do nauki zdalnej dla wszystkich? MEN komentuje!

W szkołach nieustannie rośnie liczba zachorowań, a co za tym idzie, coraz więcej uczniów przechodzi na nauczanie zdalne. Dodatkowo padł nowy rekord zakażeń. 19 września odnotowano 1002 nowe przypadki. Czy biorąc pod uwagę trudną sytuację epidemiczną w naszym kraju, rząd ponownie zamknie szkoły? Czy taki scenariusz jest brany pod uwagę? Na te pytania odpowiedział Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski. Komentarz szefa resortu podrzucamy na ESKA.pl.

Szkoły zamknięte i powrót do nauki zdalnej dla wszystkich - to scenariusz, do którego odniósł się Minister Edukacji Narodowej. Wiele osób wyczekiwało komentarza, szczególnie ze względu na dzienny przyrost zachorowań w szkole. Tym bardziej opinia szefa MEN była potrzebna, ponieważ coraz więcej uczniów przechodzi do nauczania trybie online lub mieszanego, przez co dyrektorzy decydują się na prewencyjne zamknięcie szkół. Praktycznie codziennie na mapie naszego kraju pojawiają się kolejne ogniska zakażeń. 19 września Ministerstwo Zdrowia odnotowało rekord dzienny zachorowań w Polsce. Poinformowano o 1002. nowych przypadkach. Czy szkoły będą zamknięte? Czy wszyscy uczniowie ponownie będą uczęszczać na lekcje w trybie zdalnym? 

Szkoły zamknięte 2020 - komentarz

Szkoły zamknięte są w niektórych województwach. O tym, czy decydują indywidualnie dyrektorzy szkół, będąc w kontakcie z lokalnym Inspektoratem Sanitarnym. W internecie nie brakuje opinii osób mówiących, że wszystkie szkoły powinny być ponownie zamknięte tak, jak miało to miejsce wiosną 2020. Takie rozwiązanie skomentował Minister edukacji, Dariusz Piontkowski. Szef resortu poinformował, że rząd nie będzie zamykać szkół:

Nie planujemy na razie zamykania szkół. Wprowadzony system, czyli reakcja lokalna na zwiększone zagrożenie epidemiczne, sprawdza się

- powiedział szef MEN na antenie Radia Białystok. Dodał jednocześnie, że jest niewiele placówek w Polsce, które całkowicie zdecydowały się na przejście do trybu nauki zdalnej. Sytuacja ta dotyczy tylko około 200 szkół na ponad 48 tysięcy wszystkich.

Na razie tylko bardzo niewielki ułamek, poniżej procenta szkół, przeszło bądź na system całkowicie zdalny, a zdecydowana większość tych szkół, to są szkoły, w których jakaś część uczniów uczy się zdalnie, bądź część nauczycieli pracuje zdalnie, a pozostała część szkoły pracuje normalnie - wyjawił Dariusz Piontkowski w rozmowie z Radiem Białystok.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny poradnik, który ma pomagać dyrektorom w funkcjonowaniu placówek. Poradnik zawiera wskazówki,jak organizować nauczanie na odległość czy nauczanie w wariancie mieszanym. Na 29. stronach dokładnie opisane są punkty:

 • Zasady oceniania sposób monitorowania postępów, weryfikacji wiedzy i umiejętności ucznia
 • Szczegółowe warunki oceniania wynikające ze specyfiki nauczania na odległość
 • Zasady klasyfikacji uczniów
 • Funkcjonowanie biblioteki szkolnej i praca nauczyciela bibliotekarza
 • Realizacja obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego
 • Przykładowe rozwiązania w zakresie realizacji kształcenia w zawodach, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznej nauki zawodu
 • Organizacja kształcenia specjalnego dla uczniów w normie intelektualnej: niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie, zagrożonych niedostosowaniem społecznym i uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
 • Organizacja kształcenia specjalnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi
 • Organizacja zajęć rewalidacyjnych
 • Organizacja zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
 • Zapewnienie i realizacja zadań w zakresie zapewnienia pomocy psychologiczno-pedagogicznej
 • Organizacja indywidualnego nauczania
 • Organizacja zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
Viki Gabor śpiewa ESKOWE hity i premierowo piosenkę Afera! [ESKA HIT CHALLENGE]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze