Święcenie pokarmów 2020 ODWOŁANE - Wielkanoc bez święconki? Są nowe zalecenia!

2020-04-10 9:42 MK
Święconka
Autor: Tomasz Kawka/East News

Wszystko wskazuje, że tegoroczna Wielkanoc będzie znacznie różnić się od tej, do której byliśmy przyzwyczajeni. Jedną z największych zmian, jakie potwierdziła zrzeszająca biskupów Konferencja Episkopatu Polski, będzie ta związana ze święceniem pokarmów w Wielką Sobotę. Czy Wielkanoc 2020 obędzie się bez święconki? Sprawdź najważniejsze informacje na ESKA.pl.

Wielkanoc 2020 - czy z powodu zagrożenia koronawirusem święcenie pokarmów zostanie w tym roku odwołane? Na to pytanie odpowiedzi poszukuje wiele osób. Pójście do kościoła z koszyczkiem, celem poświęcenia przez kapłana produktów spożywczych, które będziemy później spożywać podczas wielkanocnego śniadania, to bez wątpienia jedna z najstarszych i najchętniej celebrowanych tradycji. Co roku, rodziny wspólnie udają się do swojej parafii, by poświęcić wielkanocne potrawy.

W związku z pandemią koronawirusa i stale zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną na całym świecie, podejmowane są kroki, mające na celu uchronienie jak największej liczby obywateli. Do tej pory, podjęto decyzje między innymi o zamknięciu szkół, restauracji, klubów czy też kawiarni. We wtorek, 24 marca 2020 roku, premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe postanowienia. Jedno z nich dotyczy uczestnictwa we mszach świętych. W kościele, poza kapłanami, uczestniczyć może 5 osób. W jaki sposób wpłynie to na tegoroczną Wielkanoc?

Imprezy masowe odwołane 2020 - LISTA koncertów i wydarzeń

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wielkanoc 2020 bez święconki?

W związku z ciągle napływającymi pytaniami ze strony wiernych, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało wytyczne, związane ze świętowaniem tegorocznej Wielkanocy. W wyniku dużego zagrożenia zakażeniem koronawirusem, tradycyjne święcenie pokarmów nie odbędzie się. Biskupi, w oparciu o Księgę Błogosławieństw, przygotowali jednak obrzęd błogosławienia pokarmu przez członka rodziny (Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350).

Najnowsze