Stąd wzięły się najpopularniejsze nazwiska. Nie uwierzysz, kim mogli być Twoi przodkowie!

2022-11-28 15:26
Stąd wzięły się najpopularniejsze nazwiska. Nie uwierzysz, kim mogli być Twoi przodkowie!
Autor: Pexels Stąd wzięły się najpopularniejsze nazwiska. Nie uwierzysz, kim mogli być Twoi przodkowie!

W Polsce pewne nazwiska są znacznie bardziej popularnie, niż inne. Praktycznie każdy Polak zna przynajmniej jednego Kowalskiego czy też Nowaka. Wiadomo, które z nazwisk są popularne, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest ich geneza. Oto pochodzenie tych najpopularniejszych. Możesz się zaskoczyć!

Pośród polskich nazwisk znajdują się te rzadko spotykane, jak i niezwykle popularne, które można usłyszeć niemal na każdym kroku. Oczywiście do takich zalicza się znany Kowalski czy też Nowak. Wszystkie mają swoje pochodzenie, w końcu niegdyś nadawanie ich miało ogromne znaczenie. Odnosiły się do miejscowości, które ludzie posiadali, zawodów, którymi się pałali czy też jakichś ich charakterystycznych cech, których nie dało się przeoczyć. Dziś oczywiście są one kwestią dziedziczenia, jednak dzięki nim można się dowiedzieć, czym zajmowali się przodkowie, bądź też jak wyglądali. Warto zatem sprawdzić ich genezę!

Najpopularniejsze nazwiska w Polsce. Sprawdź, czy na liście jest Twoje!

Influencerzy grają w piłkę nożną! Tromba, Natsu i Gola w MOVE FEDERATION | ESKA XD - Radio Eska #62

Znaczenia najpopularniejszych nazwisk - Kowalski

Wiele osób myśli, że nazwisko Kowalski pochodzi od wykonywanego zawodu - kowala. Otóż prawda jest zupełnie inna. Nazwiska, które kończą się cząstką -ski, wywodzą się z nazw miejscowości. W praktyce oznacza to, że przodek osoby o tym nazwisku pochodził z miejscowości Kowal, Kowala, bądź Kowale.

Znaczenia najpopularniejszych nazwisk - Nowak

Pochodzenie tego nazwiska jest nieco bardziej skomplikowane. Mówi o nowej osobie, przybyszu. W przeszłości oznaczało ono najczęściej osobę, która przyjmowała nową religię, jako iż były to czasy, podczas których przyjmowało się chrześcijaństwo.

Znaczenia najpopularniejszych nazwisk - Wiśniewski

Nazwisko Wiśniewski kończy się na -ski, co znaczy, że również pochodzi od miejscowości związanej ze słowem "wiśnia".

Znaczenia najpopularniejszych nazwisk - Wójcik

Nazwisko to może mieć naprawdę wiele znaczeń, warto bliżej przyjrzeć się jego etymologii. Najczęstsze to jednak: od imienia Wojciech w rodzinach szlacheckich, od słowa "wójt" albo od zdrobnienia słowa "wojak".

Znaczenia najpopularniejszych nazwisk - Kowalczyk

Choć wiele osób znaczenie tego nazwiska przypisuje do "Kowalskiego", są oni w błędzie. W rzeczywistości Kowalczyk pochodziło od osoby, która wykonuje zawód kowala, bądź czeladnika.

Najpopularniejsze imiona w Polsce 2022. Które imiona dla dziewczynek i chłopców królują?

Znaczenia najpopularniejszych nazwisk - Kamiński

Osoby, które na nazwisko mają Kamiński, bądź Kamińska, są w większości potomkami osób, które pochodziły z miejscowości, których nazwa wywodzi się od słowa "kamień".

Znaczenia najpopularniejszych nazwisk - Lewandowski

W głównej mierze nazwisko to noszą osoby, które są przodkami osób wywodzących się z Lewandowa czy Lewandówki. Opcjonalnie pochodzi również od słowa "lawenda".

Znaczenia najpopularniejszych nazwisk - Zieliński

Przodkami Zielińskich są osoby, które pochodzą z miejscowości Zieleń albo Zieleniec. Najczęściej były to rody szlacheckie.

Znaczenia najpopularniejszych nazwisk - Woźniak

Nazwisko to wywodzi się o zawodu "woźny", jednak nie w takiej formie, w jakiej znamy go dziś. Wtedy był to urzędnik sądowy.

Znaczenia najpopularniejszych nazwisk - Szymański

Opcje w tym przypadku są dwie, może pochodzić od imienia "Szymon" albo miejscowości, której nazwa przybrała podobną formę.

Sonda
Znasz znaczenie swojego nazwiska?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze