Spadające gwiazdy

i

Autor: Canva

Astronomia

Spadające gwiazdy w październiku 2023. Czeka nas wyjątkowy spektakl

2023-10-12 8:48

Deszcz meteorytów w październiku 2023 jest wydarzeniem, na które wielbiciele obserwacji nieba czekają z zapartym tchem. Co więcej, spadające gwiazdy potrafią zachwycić nawet tych, którzy nie są astronomicznymi zapaleńcami. Podpowiadamy, w jaki sposób oglądać spadające gwiazdy i kiedy będzie maksimum tego niesamowitego zjawiska. Sprawdź, kiedy należy spojrzeć w niebo.

Październikowe niebo 2023 zaskoczy nas wieloma, ciekawymi zjawiskami astronomicznymi. Mowa m.in. o znakomitej widoczności takich gwiazdozbiorów jak Pegaz, Andromedy, Perseusz, Byk oraz typowo zimowych konstelacjach Bliźniąt i Oriona. Nie zabraknie również zjawiska, na które wszyscy czekają - spadających gwiazd. Co więcej, mamy dla Was dobrą wiadomość. W tym miesiącu będziemy mogli oglądać ten magiczny spektakl aż dwa razy! Deszcz meteorytów w październiku 2023 to niewielkie kawałki materii kosmicznej przedostające się do atmosfery ziemskiej, jednocześnie kończąc w niej swój żywot. Spadające gwiazdy określane są jako jedno z najbardziej romantycznych zjawisk, jakie człowiek może zaobserwować na niebie. Może stać się ono znakomitym pretekstem do randki lub spotkania z przyjaciółmi. Wspólne oglądanie nocy meteorytów, to doskonały moment na rozmowę o naszej przyszłości, planach i celach, które chcemy zrealizować. Wiele osób wierzy w to, że ujrzenie spadającej gwiazdy spełnia marzenia.

Zagraniczne hity, które w 2023 roku kończą 10 lat!

Spadające gwiazdy - październik 2023

Spadające gwiazdy w październiku 2023, to magiczny spektakl, który dostarczy nam niesamowitych emocji i magii. Magiczny spektakl możemy podziwiać niemal przez cały październik. Pierwszy deszcz meteorytów będziemy mogli oglądać już na początku miesiąca. Od 6 do 10 października będzie można zauważyć meteory z roju Drakonidów. Największą aktywność będą one miały 8 października. Od 2 października do 7 listopada wypatrujcie również Orionidów, których największa aktywność przypadnie na 21 października.

Spadające gwiazdy w październiku 2023 - jak oglądać?

Drakonidy i Orionidy można obserwować w Polsce gołym okiem. Nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt. Do obserwacji spadających gwiazd warto wybrać miejsce, które jest oddalone od miast i oświetlonych miejsc. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również wzniesienia, na których widoczności nie ograniczają obiekty i drzewa. Może przydać się też koc lub wygodne krzesło - obserwacja meteorów może wymagać cierpliwości.