Śmierć Agnieszki Osieckiej wstrząsnęła światem kultury w 1997 roku. Jaka była przyczyna?

2021-02-12 14:26
Agnieszka Osiecka
Autor: ADAM JAGIELAK

Agnieszka Osiecka to bez wątpienia jedna z największych ikon polskiej poezji. Artystka napisała około dwóch tysięcy piosenek, a wiele z nich na stałe zapisało się na kartach historii polskiej muzyki. Jej śmierć w 1997 roku była dla wszystkich wielkim zaskoczeniem. Co było przyczyną zgonu tej wielkiej artystki? Przypominamy ostatnie chwile życia legendy.

Agnieszka Osiecka - śmierć wybitnej poetki wstrząsnęła całym światem kultury w 1997 roku. Chyba nie ma w naszym kraju osoby, która nie znałaby choć jednej piosenki napisanej przez artystkę. Teksty Agnieszki Osieckiej śpiewali między innymi Maryla Rodowicz, Katarzyna Sobczyk, Edyta Geppert czy też Seweryn Krajewski. Bez wątpienia jej twórczość do dzisiaj inspiruje całe pokolenia twórców. W 2020 roku swoją premierę miał nawet serial oparty na życiu i twórczości polskiej poetki zatytułowany po prostu Osiecka. W rolę głównej bohaterki wcieliły się dwie aktorki - Eliza Rycembel oraz Magdalena Popławska. Produkcja cieszyła się bardzo dużą popularnością oraz znacząco wpłynęła na jeszcze większe zainteresowanie publiczności osobą Agnieszki Osieckiej.

Wielu internautów poszukuje informacji na temat śmierci Agnieszki Osieckiej. Za życia sporo mówiło się o jej problemach z alkoholem. Mało kto jednak wiedział, że artystka zmaga się z jeszcze inną chorobą. Gdy zmarła, miała zaledwie 60 lat. Ostatnie sztuki i piosenki artystka napisała w latach 1994–1996 dla Teatru Atelier w Sopocie. 

Osiecka - zwiastun ostatniego odcinka serialu

Śmierć Agnieszki Osieckiej - przyczyna

W 1996 roku u Agnieszki Osieckiej zdiagnozowano chorobę nowotworową. Poetka powiedziała o tym tylko najbliższym osobom. W książce Osiecka. Tego o mnie nie wiecie autorstwa Beaty Biały przyjaciółka poetki Hanna Bakuła wyjawiła, że Agnieszka Osiecka skarżyła się na silny ból już trzy lata przed śmiercią. To właśnie nowotwór jelita grubego był przyczyną zgonu artystki 7 marca 1997 roku. Uroczystości pogrzebowe Agnieszki Osieckiej odbyły się dziesięć dni później, 17 marca 1997, a jej zwłoki spoczywają na cmentarzu Powązkowskim.

QUIZ. Agnieszka Osiecka - dokończysz wersy jej najbardziej znanych piosenek?

Pytanie 1 z 12
Dokończ wers piosenki Agnieszki Osieckiej: "Deszcze niepokojne potargały sad..."
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze