Salvador Sobral zachwycił na Eurowizji w 2017 roku. Co słychać u dziś u zwycięzcy Konkursu?

2020-07-12 22:01 aw
Salvador Sobral
Autor: AFP/EAST NEWS

Salvadror Sobral, reprezentant Portugalii na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2017 roku, na stałe zapisał się na kartach historii konkursu. Mimo że jego występ nie obfitował w efekty specjalne ani niesamowitą oprawę, udało mu się wygrać Eurowizję z rekordowym wynikiem, a spokojna ballada, którą zaśpiewał, zachwyciła zarówno jury i widzów.

Salvador Sobral z wyjątkowo wysokim wynikiem wygrał Eurowizję w 2017 roku, która odbyła się w Kijowie. Artysta wystąpił na kijowskiej scenie z utworem Amar pelos dois. Jak sam przyznał, jest to smutna ballada opowiadająca o utraconej miłości i poszukiwaniu nowego uczucia. Zarówno poruszająca tematyka piosenki, jak i jej delikatna melodia, zachwyciły widzów. Mimo że nie zdarza się często, aby tego typu utwór został aż tak doceniony na Eurowizji, Salvador Sobral nie tylko zdobył pierwsze miejsce w pierwszym półfinale konkursu, ale udało mu się także zwyciężyć 62. edycję Eurowizji z ogromną liczbą aż 758 punktów! Co ciekawe, piosenkę Amar pelos dois skomponowała i napisała siostra Salvadora, Luisa Sobral, która także zajmuje się muzyką. 

Salvador Sobral - jak potoczyła się jego kariera po Eurowizji?

Występ Sobrala podczas konkursu okazał się jego przepustką do międzynarodowej kariery. W 2018 roku został nagrodzony statuetką European Border Breakers Award - otrzymują ją artyści, których albumy okazały się ogromnym sukcesem także poza ich własnym krajem. Taką nagrodą mogą poszczycić się również m.in. Adele, Dua Lipa czy Swedish House Mafia. Pod koniec 2017 roku Sobral wydał koncertową edycję swojej debiutanckiej płyty - Excuse Me ao vivo. W mediach zrobiło się głośno na temat problemów zdrowotnych wokalisty. Okazało się, iż Salvador Sobral choruje na ciężką wadę serca. Z powodów zdrowotnych na jakiś czas musiał zawiesić działalność artystyczną i przeszedł operację przeszczepu serca. Artyście udało się jednak dość do zdrowia, a w 2019 roku ukazał się jego drugi album studyjny - Paris, Lisboa. W wywiadach Sobral przyznał, że dużą inspiracją do nagrania tej płyty był fakt, że udało mu się pokonać ciężką chorobę i jest z tego powodu niezwykle wdzięczny. Jak wynika z Instagrama muzyka, obecnie cieszy się on dobrym zdrowiem i cały czas koncertuje. Od czasu Eurowizji zmienił się również jego stan cywilny - w 2018 roku poślubił belgijską aktorkę Jennę Thiam.

Wywiad z Viki Gabor
Najnowsze