Rodzicie chcieli dać dziecku na imię ESKA. Nie mamy nic przeciwko, ale Rada Języka Polskiego już tak!

i

Autor: canva.com / Radio ESKA Rodzicie chcieli dać dziecku na imię ESKA. Nie mamy nic przeciwko, ale Rada Języka Polskiego już tak!

Rodzicie chcieli dać dziecku na imię ESKA. Nie mamy nic przeciwko, ale Rada Języka Polskiego już tak!

2023-01-23 12:12

ESKA jako imię dla dziecka? Rodzice nowonarodzonego dziecka w Opolu wpadli na taki pomysł, który wywołał zaskoczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pracujący tam urzędnicy postanowili skontaktować się z Radą Języka Polskiego, czy mają możliwość wpisania takiego imienia w rubrykę. Odpowiedź, z przymrużeniem oka - nie do końca nam się podoba, ale nie pozostawia wątpliwości!

Kreatywność i wyobraźnia rodziców coraz częściej zaskakuje. Choć oficjalne zestawienie najpopularniejszych imion 2022 to głównie doskonale znane propozycje, zauważalny jest przyrost nietypowych pomysłów na nazwanie dziecka. Najlepszym tego przykładem są takie imiona, jak Melodia, Lechosław, czy Dolores. Niektórzy rodzice idą o krok dalej nazywając dzieci jak marka samochodu, sklep z ubraniami, czy nasza stacja radiowa. ESKA, na taki pomysł wpadła para, która celebrowała narodziny w Opolu. Złożyła ona wniosek do Urzędu Stanu Cywilnego, a ten... miał mieć problem z podjęciem ostatecznej decyzji. Urzędnicy skontaktowali się z Radą Języka Polskiego, która wydała dość jednoznaczną decyzję.

RADIO INTERNETOWE - słuchaj ONLINE

ZAROBKI YOUTUBERÓW, DIETA ZA 70 ZŁ, ROBIN SCHULZ vs SOUTHSTAR, ŁADOWANIE ELEKTRYKÓW | ESKA XD #065

ESKA - imię dla córki

ESKA jako imię dla córki to naszym zdaniem doskonały pomysł. Choć sama stacja radiowa o tej nazwie, jest naszym firmowym dzieckiem, to jednak Rada Języka Polskiego nie zezwoliła na takie nazewnictwo dotyczące danej osoby. Na stronie internetowej RJP widnieje opis całej sytuacji: Kierownik USC w Opolu zwróciła się do RJP z prośbą o wydanie opinii na temat imienia Eska. Odpowiedzi udzieliła dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. UW i komentarz:

Ciąg znaków Eska nie występuje w polszczyźnie jako imię. Jedne źródło („The Meaning and History of First Names – Behind the Name”), w którym udało mi się znaleźć informację o nazwie Eska, wskazuje, że jest to kaszubskie zdrobnienie żeńskiego imienia „Teresa”. Autorzy publikacji jednak zastrzegają, że informacja ta nie jest zweryfikowana.

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miejskim w Opolu oraz Radą Języka Polskiego z prośbą o komentarz w tej sprawie i potwierdzenie, że sytuacja przedstawiona przez RJP miała faktycznie miejsce. Otrzymaliśmy odpowiedź tylko od Zastępcy Kierownika USC w Opolu: - Odpowiadając na zapytanie w sprawie nadania imienia "Eska", informuję, że do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Opolu nigdy nie wpłynął wniosek o nadanie takiego imienia. W związku z tym tut. urząd nie występował do Rady Języka Polskiego o opinię i nie wydał odmowy w tym zakresie.

W razie co, my nie mamy nic przeciwko! Hitowe i na czasie imię ;-)

Sonda
Czy imię dla dziecka ESKA powinno być dozwolone?