Raye

i

Autor: HENRY NICHOLLS/AFP/East News Raye pobiła rekord na Brit Awards.

Gwiazdy

Raye pobiła rekord na Brit Awards 2024. Inspirująca historia piosenkarki, którą porównują do Amy Winehouse

2024-03-04 16:25

Raye była niekwestionowaną królową tegorocznego rozdania Brit Awards. Zapisała się w historii najważniejszych nagród muzycznych w Wielkiej Brytanii. Nigdy żaden artysta jednej nocy nie zdobył tyle statuetek, co ona. Jej droga do wielkiego sukcesu była jednak długa. Ta historia może zmienić branżę muzyczną na zawsze.

Brit Awards 2024 zostały rozdane. Lista zwycięzców nie jest długa, ponieważ większość statuetek trafiła do tej samej gwiazdy. Raye, która przez wiele osób nazywana jest następczynią Amy Winehouse, wygrała w kategoriach artystka roku, album roku, piosenka roku, debiut roku, kompozytor roku i najlepszy artysta r&b. Jako pierwsza w historii jednego roku zdobyła aż sześć nagród. Piosenkarka znana z hitu "Escapism" na ten sukces pracowała latami. W pewnym momencie myślała, że jej kariera dobiegła końca, a świat nigdy nie usłyszy jej piosenek. Wszystko zaczęło się w 2014 roku, kiedy Raye podpisała kontrakt z wytwórnią Polydor Records. Początkowo gościnnie śpiewała w piosenkach innych gwiazd, np. Davida Guetty i Mabel. Schody zaczęły się w momencie, kiedy sama chciała wydać płytę.

Muzyka znika z Tik Toka | Maks on air

Raye kontra wytwórnia

W 2021 roku Raye wyznała, że wytwórnia Polydor Record od siedmiu lat blokuje wydanie jej debiutanckiego albumu. - Wyobraźcie sobie ten ból. W 2014 roku podpisałam kontrakt z dużą wytwórnią. Moje albumy leżą w folderach zbierając kurz, a utwory rozdaję, ponieważ wciąż czekam na potwierdzenie, że jestem wystarczająco dobra, aby wydać płytę - napisała wówczas na Twitterze. Te słowa wywołały ogromny skandal w brytyjskiej branży muzycznej. Wielu artystów wparło ją i opowiedziała o podobnych doświadczeniach. Byli to m.in. Charli XCX i Rina Sawayama. Kilka miesięcy później firma Polydor Records zerwała kontrakt z Raye. Piosenkarka myślała wtedy, że to koniec jej kariery. Postanowiła jednak działać.

"My 21st Century Blues"

Raye zdecydowała, że nie będzie podpisywała kontraktu z nową wytwórnią i będzie tworzyła muzykę jako niezależna artystka. Na początku 2023 roku wydała debiutancką płytę "My 21st Century Blues". Jednym z singli promujących krążek było "Escapism", które stało się viralem na TikToku i dotarło na najwyższe miejsce światowych list przebojów. Dzisiaj historia Raye uważana jest za przełom w branży muzycznej, ponieważ pokazuje, że można osiągnąć sukces bez podporządkowania się dużym wytwórniom z rygorystycznymi umowami.