Samochód

i

Autor: East News / ANETA ZUREK / POLSKA PRESS

Pył znad Sahary 2019 nad Polską - co to jest? Skąd się wziął?

2019-04-23 15:57

Wiosna w 2019 roku jest wyjątkowo ciepła i słoneczna. Sporadyczny deszcz nie psuje nam radości z powodu nadejścia ciepłych dni. Większość z nas decyduje się na aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze. 23 kwietnia mogliśmy podczas nich zauważyć żółty pył osadzający się na oknach i samochodach. Co to takiego?

Żółty pył, który osadza się na naszych oknach, parapetach i samochodach często budzi w nas niepokój lub irytację. Zjawisko jest szczególnie widoczne rano i wieczorami. Wraz z nadejściem pyłu zmienia się kolor nieba, które przybiera pomarańczowo-żółtą barwę. Jest on również szczególnie groźny dla alergików. Co to takiego? 

Zobacz: Pogoda na majówkę 2019: Zakopane, morze, Mazury, Warszawa - prognoza długoterminowa

Żółty pył na samochodach 2019 - co to takiego? 

Żółty pył ma zazwyczaj dwie przyczyny. Czasem jest to jedynie osad z pyłków sosny, aktywnej w okolicach maja. Tym razem mamy jednak do czynienia z  piaskiem, który przywędrował do nas znad Sahary. Będziemy mogli zaobserwować go na terenie całej Polski. 

Pył znad Sahary 2019 nad Polską - skąd się wziął? 

Pył saharyjski pojawił się na terenie kraju we wtorek 23 kwietnia. Jest on efektem zimnego niżu, który pojawił się nad Półwyspem Iberyjskim i Morzem Śródziemnym. Za sprawą silnego wiatru znad południa, pył dociera do Europy w tym również Polski. Nie jest jednak potencjalnie niebezpieczny. Pył utrzymywać się może tym razem nawet do kilku dni.